Nový účet na TikToku nasmeruje užívateľa na nepravdy o vojne na Ukrajine už o niekoľkých minút od prihlásenia. Prostredníctvom aplikácie na vytváranie a zdieľanie krátkych videí pre mladých, ktorú vyvíja čínska spoločnosť ByteDance, sa šíria aj dezinformácie, zistila počas vyšetrovania agentúra NewsGuard.

Spoločnosť, ktorá monitoruje dôveryhodnosť spravodajských kanálov na webe, vykonala pár testov, aby posúdila, ako aplikácia zaobchádza s informáciami o konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou, informoval web theguardian.com. Zistila, že nový účet nerobil nič iné, len posúval stránku For You, ktorá je v aplikácii zameraná na sledovanie videí o vojne, k falošnému alebo zavádzajúcemu obsahu.

Chýbali informácie o dôveryhodnosti 

„Na konci 45-minútového experimentu boli kanály analytikov takmer výlučne zaplnené presným aj falošným obsahom súvisiacim s vojnou na Ukrajine – bez rozdielu medzi dezinformáciami a spoľahlivými zdrojmi,“ napísal výskumný tím.

„V čase, keď sa online množia falošné príbehy o rusko-ukrajinskom konflikte, žiadne z videí, ktoré našim analytikom poskytol algoritmus TikTok, neobsahovalo informácie o dôveryhodnosti zdroja, varovania, overenie faktov či ďalšie informácie, ktoré by mohli poskytnúť používateľom spoľahlivé informácie.“

Medzi falošnými tvrdeniami, ktoré sa výskumníkom ukázali, bol mýtus, že USA majú na Ukrajine laboratóriá na biologické zbrane. Tiež obvinenie, že ruský prezident Vladimir Putin bol „fotošopovaný“ na záberoch z tlačovej konferencie, ktorú mal na začiatku marca. Videá tiež tvrdili, že falošné zábery sú skutočné a skutočné zábery sú falošné. Napríklad aj videá, ktoré zobrazujú zostreľovanie ruských lietadiel „Ghost of Kyiv“ boli prevzaté z videohry, zatiaľ čo skutočné videá z vojny boli označované ako falošné.

Kremeľská propaganda

„Niektoré mýty vo videách, ktoré algoritmus TikTok podával analytikom, boli predtým identifikované ako kremeľská propaganda,“ uviedli vedci z rusko-ukrajinského centra pre sledovanie dezinformácií organizácie.

Na vykonanie testu si výskumný tím NewsGuard jednoducho vytvoril nové účty v aplikácii a strávil 45 minút prechádzaním stránky For You, pričom si pozrel celé video, ktoré vyzeralo ako vojna na Ukrajine.

Vyhľadávacia funkcia TikTok podobne zmiešala skutočný a falošný obsah a poskytla videá, ktoré obsahovali nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia v 20 výsledkoch vyhľadávania výrazov „Ukrajina“, „Rusko“, „Vojna“, „Kyjev“ a „Donbas“, uviedol NewsGuard.

Vraj zvyšujú bezpečnosť

Hovorca TikTok varoval, že experiment môže poskytnúť iba obmedzené závery o tom, ako aplikácia funguje v reálnom svete, pretože nedokáže napodobňovať štandardné správanie.

„Pokračujeme v reakcii na vojnu zvýšenými bezpečnostnými opatreniami, keďže pracujeme na odstránení škodlivých dezinformácií a pomáhame chrániť bezpečný zážitok na TikToku,“ dodala spoločnosť. „Tiež spolupracujeme s nezávislými organizáciami na kontrole faktov, aby sme podporili naše úsilie pomôcť a TikTok zostal bezpečným a autentickým miestom.“

Aplikácia na zdieľanie videí zaznamenala veľký nárast obsahu súvisiaceho s vojnou na Ukrajine, pričom videá s označením #Ukraine mali do konca minulého týždňa viac ako 30 miliárd videní.

Ďalšie dôležité správy

Počet mesačných používateľov TikToku prekonal 1 miliardu
Neprehliadnite

Finančný gigant BlackRock sa objavil na sociálnej sieti TikTok, che osloviť mladých investorov