Psychologička a autorka Ramani Durvasulová sa už roky zaoberá narcizmom, píše portál CNBC. Počas svojej kariéry prišla na to, že deti narcistických rodičov sa v dospelosti necítia byť dosť dobrí, trpia pocitmi viny a zvyknú o sebe pochybovať.

Hoci nie všetci narcistickí rodičia sa správajú rovnako, niektoré črty majú rovnaké. Tu je šesť najčastejších:

1. Pochvalu strieda kritika

Narcistickí rodičia svoje deti na verejnosti chvália, no v súkromí kritizujú. Dieťa sa potom môže cítiť previnilo, keďže všetci naokolo majú dojem, že ich vychováva skvelý rodič, no oni ten pocit nemajú.

2. Vytvárajú atmosféru plnú nedôvery

Rodičia so sklonmi k narcizmu deťom rozprávajú rôzne klebety o ostatných členoch rodiny. Chcú tým vytvoriť pocit „my versus oni“. Jeden zo súrodencov môže nadobudnúť pocit výnimočnosti, ak sa rodič o tajomstvo rozhodne podeliť práve s ním a nikým iným. Toto správanie vytvára nezdravý precedens – zdieľanie klebiet je prejavom lásky a uznania rodiča.

3. K deťom sa nesprávajú rovnako

Narcistickí rodičia vždy uprednostňujú jedno z detí. Ak si cenia akademické úspechy, môžu prehliadať dieťa, ktoré má v škole problémy, a pozornosť venovať „jednotkárovi“. To môže nielen podkopať vzťahy medzi súrodencami, ale deti donútiť bojovať o pozornosť a čas rodiča.

4. Plnia si skrz dieťa sny

Ak dieťa robí to, čo od neho rodič chce, tak ho pochvala neminie. Ak však robí opak, čaká ho kritika alebo ignorovanie. Mnohé deti sa preto zúfalo snažia získať priazeň rodičov aj na úkor samých seba. Aby naplnili očakávania rodičov, neváhajú obetovať svoje záujmy či preferencie.

5. Očakávajú zrkadlenie emócií

V zdravom vzťahu rodič zrkadlí emócie svojho dieťaťa. Keď si všimne, že je dieťa nešťastné, prispôsobí tomu svoj tón a spýta sa ho na pocity. V prípade rodičov-narcistov to neplatí. Ak je nálada dieťaťa iná než ich – dieťa je smutné, rodič šťastný – môžu spochybniť jeho lojalitu. Dieťa tak môže časom prestať dôverovať vlastným emóciám.

6. Znevažujú potreby dieťaťa

Narcistickí rodičia často zanedbávajú túžby, preferencie alebo názory svojich detí. Môžu mať na ich adresu posmešné poznámky typu: „Nechceš sa tejto aktivite venovať naozaj, či? Prečo si myslíš, že v nej budeš dobrý?“

Ako proti narcizmu bojovať

Deti narcistických rodičov majú v dospelosti často krízu identity. Môžu pociťovať obavy, že sa k svojim deťom budú správať rovnako.

Mnohí ľudia, ktorí vyrastali s narcistickými rodičmi, však v sebe často majú obrovskú dávku empatie a snažia sa deti nesklamať.

Ak máte pocit, že aj vy patríte k rodičom so sklonmi k narcizmu, pracujte na svojej empatii a nalaďte sa na emócie svojho dieťaťa. Preukazujte im súcit, láskavosť a úctu, no rovnako sa správajte aj k dospelým, pretože deti bývajú veľmi všímavé.

V prípade, že máte v okolí dieťa s narcistickými rodičmi, môžete mu pomôcť tým, že budete pozornosť venovať jemu i jeho záujmom. Vytvorte preňho útočisko, kde môže vyjadrovať pocity bez hanby či predsudkov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná foto
Neprehliadnite

Hádky s narcistami sa môžu často vymknúť spod kontroly. Experti radia, ako tomu zabrániť