Je neuveriteľné, pod aký text sa boli ochotní podpísať ľudia s titulmi pred menom i za ním. Vzniká dojem, ako keby ani nečítali, čo vlastne odobrili, lebo inak by autora textu upozornili, že musí skloňovať. Vo vyhlásení je totiž veta: „Dnes sme dokonca svedkami ako sa Európania stávajú nevoľníkmi vo vlastnej krajine aj vďaka uplatňovaniu „ľudskoprávnemu imperializmu“ (sic!) zo strany protinárodne orientovaných štruktúr.“

Prof. JUDr. Vojtech Tkáč, DrSc. alebo Prof. PhDr. Ing Štefan Kassay, DrSc. či Prof. RNDR. Jozef Masarik, DrSc. by takýto text iba pod svojím menom nikdy nezverejnili, ale nemali problém podpísať vyhlásenie, ktoré je intelektuálne a štylisticky hlboko pod ich úrovňou. Ak sa Gen. PaeDr. Tibor Gašpar domnieval, že keď to podpísali ľudia z elity, tak môže aj on, hlboko sa mýlil.

Minister vnútra Robert Kaliňák a šéf brannobezpečnostného výboru parlamentu Anton Hrnko sa zhodli v názore, že vyhlásenie je prejavom „občianskej angažovanosti“ či „občianskej aktivity“ Tibora Gašpara. Lenže každý, kto si vyhlásenie prečítal, vie, že obsahuje tvrdenia, tézy a hodnotenia výsostne politického charakteru.

Keby to niekomu ušlo, tak samotný text sa k tomu výslovne hlási: „Nuž, povedzme, naše združenie – náš klub bez akéhokoľvek ostýchania sa verejne zaoberá politikou.“ Zaoberá sa ňou okrem iného aj preto, „aby sme v otvorenej diskusii určovali smerovanie vývoja kultúry našich členov, životný štýl a logiku vedenia nášho sociálneho správania“. Lepšie by to nepovedal ani Andrej Danko.

Od každého člena policajného zboru, nieto od jeho prezidenta, sa vyžaduje a očakáva, že „pri vyjadrovaní svojich názorov na verejnosti vystupuje nestranne a zdržanlivo, tak aby nevyvolal pochybnosť o svojej nestrannosti“. Tézy a hodnotenia, ktoré sa dostali do vyhláseia NEF, nie sú ani zdržanlivé, ani nestranné, lebo migráciu hodnotia ako „precízne politicky a mediálne organizovaný stret s našou európskou civilizáciou“, a tvrdia, že sa stávame nevoľníkmi, lebo tu dochádza k uplatňovaniu ľudskoprávneho imperializmu „zo strany protinárodne orientovaných štruktúr“.

Ak sa k niečomu takému hlási policajný prezident, tak tým nielen manifestuje svoje politické názory, ale hlási sa k postojom, ktoré sú nezlúčiteľné s programovým vyhlásením vlády a ani s ústavným pôsobením ministerstva vnútra a polície.

Policajný prezident je dnes tým, čím je aj Robert Kaliňák ako jeho priamy nadriadený. Činiteľom, ktorý nie je legitímne na svojom poste.