Predvolebné nepokoje v Bangkoku Zdroj: SITA / AP
Pozitívnym výsledkom thajskej volebnej nedele je aspoň to, že si nevyžiadala žiadne obete na životoch. Nemuselo to tak byť – veď od začiatku demonštrácií zomrelo dohromady desať ľudí. A keby sa vláda chcela výraznejšie oprieť o skupiny spriaznených ozbrojených „červených košieľ“, zrejme by krvi tieklo oveľa viac.
Inak však voľby veľa nevyriešili. Hlasovanie bolo prerušené v 18 percentách volebných obvodoch, problémy zasiahli 18 zo 77 provincií. Volebná komisia preto ani neoznámila volebný výsledok. Za takýchto okolností sa ostatne parlament ani nemôže zísť, pretože podľa ústavy musí volebná komisia osvedčiť zvolenie aspoň 95 percent poslancov z 375 volebných obvodov. To sa nepodarilo dosiahnuť.
J. Šinavatrová sa teraz pokúsi voľby v týchto obvodoch zopakovať 23. februára. Opozícia dúfa, že premiérku demonštráciami dotlačí k odchodu alebo vyjdú pokusy napadnúť jej postavenie na súdoch.
Demokrati proti demokratom, alebo oligarchovia proti oligarchom?
Čo sa stalo? Thajsko dosiaľ bolo napriek korupcii, kráľovskej nedotknuteľnosti a zásahom armády najdemokratickejšou krajinou juhovýchodnej Ázie. V Kambodži vládne od 90. rokov pevnou rukou premiér Hun Sen, v Laose a vo Vietname si držia mocenský monopol tamojšie komunistické strany. Aj v Singapure už desaťročia vládne tá istá strana.
Demonštranti tvrdia, že premiérka je iba bábkou v rukách svojho brata Tchaksina Šinavatru, ktorý so svojou stranou Thai Rak Thai vládol krajine v rokoch 2001 až 2006, kým ho nezvrhla armáda. Tento telekomunikačný magnát sa stal populárnym predovšetkým na severe a severovýchode krajiny, kde pomáhal chudobným roľníkom mikropôžičkami či dotáciami. Odporcovia ho vinili z korupcie a populizmu. Jeho kampaň „proti drogám“ si vyžiadala 2 500 obetí, pričom veľká časť z nich nemala s drogami nič spoločné. Po prevrate Tchaksin ušiel. Pôsobí v Dubaji. Keby sa vrátil, čakal by ho dvojročný trest pre zneužívanie moci.
V politike svojho brata pokračovala aj J. Šinavatrová. V roku 2011 jej strana Phak Phuea Thai získala vo voľbách sama väčšinu. Farmári sa mohli tešiť z garantovaných výkupných cien ryže, ktoré podľa agentúry Reuters priniesli krajine len v rokoch 2011 až 2012 stratu 4,3 miliardy dolárov. Britský denník The Guardian upozornil, že pre vysokú cenu ryže Thajsko prišlo o pozíciu jej najväčšieho svetového vývozcu. Predbehol ho Vietnam a India.
Novembrové masové protesty vypukli, keď sa vláda pokúšala presadiť zákon o amnestii, ktorý by umožnil Tchaksinovi návrat. Na ich čelo sa postavil Sutchep Tchaugsuban, bývalý šéf Demokratickej strany, ktorá sa opiera nielen o juh krajiny a bangkokskú strednú vrstvu, ale aj o súdnictvo, kráľovský dvor či tradičných oligarchov. S. Tchaugsuban sa dnes už priamo k strane nehlási, tá však protesty podporila stiahnutím svojich poslancov z parlamentu a bojkotom volieb.
Slovo „demokratická“ je pre stranu i pre Tchaugsubanov výbor, ktorý tiež nesie tento názov, dosť zavádzajúce. Požiadavkou demonštrantov totiž je, aby krajinu spravovala nevolená „Ľudová rada“, ktorá by zreformovala „skorumpovaný politický systém“. Ich hnev vyvolal aj pokus vlády urobiť Senát plne voleným, zatiaľ čo v súčasnosti ho polovicu vymenúva výbor zložený predovšetkým zo sudcov. Demokratická strana naposledy vládla v rokoch 2008 až 2011. Ani jej sa nevyhli obvinenia z porušovania ľudských práv. Protesty „červených košieľ“ na jar roku 2010 potlačila silou a zomreli desiatky ľudí. Pokiaľ ide o korupciu, depeše amerických diplomatov z WikiLeaks nevrhajú na S. Tchaugsubana práve priaznivé svetlo. Podľa nich sa neštítil korupcie a „demokratom“ zabezpečoval „špinavú robotu“. V rokoch 2008 až 2011 bol vicepremiérom.
Voľby viac vyhovujú Šinavatrovcom, pretože v nich obvykle získavajú najviac hlasov.
Čo je v stávke
Novembrové protesty zatiaľ Thajsku nepriniesli nič dobré. Demonštranti v Bangkoku obsadzovali ministerstvá a blokovali dopravu, premiérke prerušili elektrinu, nevyhýbali sa však ani streľbe. Protesty v Bangkoku pokračovali aj napriek výnimočnému stavu vyhlásenému 21. januára pre hlavné mesto a štyri okolité provincie. The Economist spomína dokonca možnosť rozpadu krajiny (politické rozdelenie kopíruje etnické, obyvatelia severu podporujúci Šinavatrovcov hovoria dialektom bližším k laoštine). A agentúra Reuters uvádza, že ani thajská „teflónová ekonomika“ odolná voči politickým otrasom to tentoraz nemusí zvládnuť bez ujmy, keďže kríza zasiahla aj turistickú sezónu. Tak, ako svoj volebný akt nezvládla ani samotná premiérka. Kamery ju zachytili, ako dávala hlasovacie lístky do nesprávnej urny.
Premiérka Jingluk Šinavatrová Zdroj: SITA / AP
Vodca demonštrantov a bývalý popredný politik Demokratickej strany Sutchep Tchaugsuban Zdroj: SITA / AP
Nahnevaní Thajčania, ktorí chceli voliť Zdroj: SITA / AP
Thajská nedokonalá demokracia
- Thajsko je monarchiou. Kráľ Pchúmipchón Adundét vládne od roku 1946. Za urážky monarchie či pokusy o jej zrušenie hrozí väzenie. Aktivista kritizujúci monarchiu a žiadajúci prehodnotenie zásady „lèse majesté“ dostal tento mesiac trest 11 rokov väzenia
- priamo volená je len dolná komora parlamentu. Senát spolovice (73 zo 150 senátorov) vymenúva nevolený výbor, pričom sa má snažiť dbať na primerané zastúpenie ľudí z biznisu, verejnej správy či akademickej obce.
- do politiky zasahuje armáda (zvrhnutie premiéra Tchaksina Šinavatru), ale aj súdnictvo
Je Thajsko nebezpečné?
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí Slovákov po vyhlásení výnimočného stavu v Bangkoku vyzvalo, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania do krajiny. Tým, čo sa do Thajska vyberú, radí sa zaregistrovať a vyhýbať demonštráciám.
Slovenské cestovné kancelárie naďalej ponúkajú v Thajsku dovolenky.
Najpomalší v regióne
(porovnanie odhadov hospodárskeho rastu ekonomík juhovýchodnej Ázie v roku 2013, ekonomiky sú zoradené podľa ich veľkosti)
Indonézia 5,3 %
Thajsko 3,1 %
Malajzia 4,7 %
Singapur 3,5 %
Vietnam 5,3 %
Mjanmarsko 6,8 %
Kambodža 7 %
Laos 8,3 %
PRAMEŇ: MMF