Z deväťdesiat zdravých dobrovoľníkov, ktorí tento liek užili v rozličnom dávkovaní, šesť skončilo vo vážnom stave v nemocnici (tu je oficiálna správa).
Všetci hospitalizovaní boli muži vo veku 28 až 49 rokov, ktorí boli pri začatí prvej fázy testovania predmetného lieku 7. januára zdraví. Nemenovaného muža, ktorému odumrel mozog a zomrel, prijali do nemocnice v pondelok 10. januára.
Pri troch zo zvyšných piatich, ktorých hospitalizovali v stredu a vo štvrtok, sa lekári obávajú takisto nezvratného poškodenia mozgu. Pätica sa stále nachádza na klinike v lekárskej starostlivosti a momentálne sú v stabilizovanom stave. Zdravotný stav dobrovoľníkov po podaní liekov počas jednej hodiny sa u dobrovoľníkov zhoršil natoľko, že museli byť hospitalizovaní na jednotku intenzívnej starostlivosti. Došlo u nich k zlyhaniu viacerých orgánov súčasne a sami svoj stav neskôr opisovali, "ako keby ich mozog horel a hrozilo, že im oči vypadnú z hlavy".
Zmienený test podľa informácií spravodajskej stanice BBC vykonala medzinárodne uznávaná francúzska spoločnosť Biotrial, založená v roku 1989, ktorá má na svojom konte už tisícky podobných testov. Francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Tourainová neskôr spresnila, že výrobcom lieku je portugalské laboratórium Bial.
Francúzska prokuratúra incident v bretónskom meste Rennes označila za "vážnu nehodu počas klinického testovania" a začala v tejto veci vyšetrovanie.
Média špekulovali, že testovaným liečivom bol ministerstvom nepovolený liek proti bolesti obsahujúci marihuanu. Francúzske ministerstvo zdravotníctva tieto dohady odmietlo.
Nad celým prípadom sa vznáša množstvo otáznikov už len preto, že vo Francúzsku je každoročne povolených zhruba 1700 klinických štúdií nových liekov. Do týchto štúdií sú zapojení pacienti, ktorí môžu z vyvíjaných liekov profitovať, ale aj úplne zdraví dobrovoľníci, čo bol tento prípad.
Tí sú nenahraditeľní práve v prvej fáze štúdií. "Pokiaľ viem, ide o prvý takýto prípad vo Francúzsku," opísal portálu Vice News Jean-Christophe Coubris, právnik špecializujúci sa prípady, ktoré sa týkajú liekov. Podľa neho je to, čo sa stalo neuveriteľné v roku 2016.
"Zdá sa to celé absurdné, pretože šlo o prvú fázu klinického hodnotenia, teda vôbec prvú aplikáciu lieku do ľudského tela," dodal s tým, že práve pri tejto úvodnej fáze sa zvyčajne začínajú podávať veľmi nízke dávky skúmanej látky. Vyvíjaný liek dostáva v prvej fáze malý počet zdravých dobrovoľníkov v nízkych dávkach, aby bolo možné overiť ako na látku ľudský organizmus reaguje a následne stanoviť bezpečnú dávku pre pacientov.
"Vykonávanie fázy 1 klinických skúšok je veľmi špecializovaná práca," opísal Daniel Hawcutt, ktorý sa zaoberá klinickou farmakológiu na britskej University of Liverpool. Až vtedy, keď sa nový liek ukáže ako bezpečný v prvej fáze, je možné v jeho testovaní ďalej pokračovať a začať ho podávať chorým.
Testovanie špičkových liekov nemôže byť úplne bez rizika, aj keď si to nikto nechce pripustiť. "Bezpečnosť a účinnosť liekov je najprv testovaná na zvieratách. Riziko je nízke, ale vždy ide o riskantné rozhodnutie podať liek, keď ho užije prvýkrát človek," povedal medicínsky editor BBC News James Gallaghera s tým, že teraz spomínaná štúdia prebiehala už od júla minulého roka bez toho, aby vzbudila pozornosť. Teraz si ale vyžiadala prvú obeť. "Je to vysoká cena, ktorú platíme, ale tisíce ľudí sa každý rok zúčastňujú podobných štúdií," dodal novinár.