Vladimir Putin sledoval z pohodlia svojej kremeľskej kancelárie, ako v stredu ruská medzikontinentálna balistická raketa Sarmat zasiahla cieľ na Kamčatke, najvýchodnejšom polostrove Ruska, vzdialený takmer 8 851 kilometrov, píše Telegraph.

Zúčastnil sa aj Šojgu

Po nelichotivej prvej fáze vojny na Ukrajine prezident mávol rukou nad nedávnymi vojenskými zlyhaniami a zatlieskal inžinierom, zodpovedným za túto zbraň, za ich „úspechy v mene našej matičky“.

Prezidenta počas testu pre potreby propagandistického videa nahrali počas hovoru, ktorého sa zúčastnili aj vojenskí lídri vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua. Putin a Šojgu sa spolu na verejnosti ukázali po prvýkrát odkedy vyšli vyhlásenia o tom, že šéf obrany viac nebude dozerať na vojnu na Ukrajine.

Test neovplyvní postoj USA

Ruský prezident plánované odpálenie netajil a Pentagón informoval, že ho riadne oznámil.

Na otázku, či by to podnietilo USA k tomu, aby urýchlilo testovanie svojich vlastných medzikontinentálnych balistických rakiet, sa hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová vyjadrila, že sa k tomu nebudú verejne vyjadrovať. „Načasovanie a rozsah ruských testov rakiet neovplyvňujú náš postoj k boju proti ruskej invázii na Ukrajinu,“ dodala hovorkyňa.

Rétorika jadrových zbraní

Odpálenie rakety iba zvýši nervozitu svetových lídrov obávajúcich sa toho, že by čoraz zúfalejší Putin, ktorý na Ukrajine utrpel niekoľko neúspechov, mohol použiť taktickú jadrovú zbraň s cieľom otočiť vývoj konfliktu.

Keď 24. februára spustil inváziu na Ukrajinu, tak spomenul svoj arzenál jadrových zbraní a varoval Západ, že akýkoľvek pokus o zásah bude viesť k dôsledkom, s akými sa vo svojej histórii ešte nestretol.

O pár dní neskôr uviedol ruské jadrové sily do stavu zvýšenej pohotovosti. Jadro týchto síl pozostáva z medzikontinentálnych balistických rakiet, akou je Sarmat.

Západný analytik sa vyjadril, že Putinova posledná salva bola vysoko symbolická, no ukázala jeho „slabosť“, „neistoty“ a „frustrácie“, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine.

Podľa odborníkov išlo o známku slabosti

Justin Crump z firmy Sibylline zaoberajúcou sa spravodajskými informáciami a geopolitickými rizikami povedal, že faktom je to, že jadrová rétorika je vlastne viac-menej poslednou zbraňou, ktorú teraz Kremeľ vo svojom arzenáli má. „Inými slovami, tento posledný test je v skutočnosti ďalšou známkou slabosti,“ dodal.

Podľa neho je jadrová karta tou poslednou, ktorú má, no môže byť tromfom, ktorý pomôže zastaviť entuziastické prúdenie podpory na Ukrajinu a primäť Švédov a Fínov k tomu, aby o svojich krokoch popremýšľali. „V tomto, ako aj vo veľa ostatných nedávnych veciach, sa bude pravdepodobne mýliť,“ uzavrel Crump.

Jim Townsend, bývalý americký zástupca námestníka pre obranu, povedal, že takéto veci sa nikdy nedejú náhodou. Podľa neho sa Rusko snaží len všetkých šikanovať. Nemyslí si, že ide o známku toho, že uvažujú nad použitím salvy takýchto rakiet. „Ide o známku ich frustrácie, známku ich neistoty, než varovaním, že toto bude v našej budúcnosti,“ dodal.

Spojené štáty podobný test radšej odložili

Amerika minulý mesiac odložila podobný test svojej rakety Minuteman II s cieľom vyhnúť sa zvyšujúcemu napätiu s Ruskom.

Townsend informoval, že Amerika test odložila, aby nedošlo z druhej strany k nedorozumeniu. „A Rusi si len tak prídu a urobia to,“ povedal Townsend a dodal, že jedno takéto odpálenie je jedna vec, no keby bolo hneď za tým naplánované ďalšie, tak vtedy by išlo o oveľa hrozivejší signál.

Jack Watling z think-tanku Rusi povedal, že odpálenie bolo skôr o vyslaní gesta Západu a symbolizme nadchádzajúcej prehliadky ku Dňu víťazstva, počas ktorého Rusko predvádza svoje najnovšie zbrane. Keďže prehliadka sa blíži, načasovanie testu podľa neho odráža to, že Rusi chcú po tom, čo veľa ich technológie neprinieslo na Ukrajine výsledky, ktoré by sa im páčili, predviesť niečo, čo môžu prezentovať ako technologický úspech.

Ďalšie dôležité správy

Poblednutý a napuchnutý výzor Putina si všimli používatelia sociálnych sietí po tom, čo sa na verejnosť dostali fotografie prezidenta a petrohradského starostu Alexandra Beglova na spoločnom stretnutí.
Neprehliadnite

Rusko úspešne otestovalo superťažkú medzikontinentálnu raketu Sarmat