V roku 2019 Tesla uviedla, že postaví jeden zo svojich hlavných výrobných závodov v Grüne Heide v Nemecku, čo zahŕňalo aj obrovskú továreň na batérie. Zatiaľ čo brány prvej európskej gigatovárne sa v roku 2022 otvorili, spoločnosť teraz prehodnocuje časť svojej budúcej investície a oznámila, že sa preorientuje na USA, píše portál euractiv.com.

USA lákajú spoločnosti na niekoľkomiliardový zákon o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka štedré dotácie a daňové úľavy pre ekologický priemysel. „Daňové úľavy IRA ovplyvnili naše pôvodné plány tak, že ťažisko výroby článkov teraz leží na výrobných zariadeniach v USA,“ povedal pre FAZ hovorca Tesly.

Tesla pôvodne oznámila plány na vytvorenie najvýznamnejšieho závodu na výrobu batérií na svete v Nemecku. Preorientovanie USA prichádza v nevhodnom čase pre nemeckú vládu. Tento utorok minister hospodárstva Robert Habeck oznámil, že cieľom Nemecka je posilniť „výrobné kapacity pre obnoviteľné energie a elektrické siete v Nemecku a Európe“.

Podobné plány predložila aj Európska komisia. Začiatkom februára predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová oznámila reakciu EÚ na boj proti IRA: Plán priemyslu Green Deal. „Vieme, že v nasledujúcich rokoch sa rozhodne o formovaní čistej ekonomiky a o tom, kde sa bude nachádzať, a chceme byť dôležitou súčasťou tohto odvetvia, ktoré potrebujeme na celom svete,“ povedala U. von der Leyenová.

Zatiaľ však nie je jasné, ako bude táto reakcia financovaná. Zatiaľ čo IRA zahŕňa okolo 500 miliárd dolárov na podporu zeleného priemyslu, Európa zvažuje, či využije nové finančné zdroje alebo len prehodnotí existujúce nástroje. Vysokopostavený zdroj z európskeho hliníkového sektora nedávno varoval pred rizikom premiestnenia spoločností z EÚ do USA, pokiaľ sa neprijmú okamžité opatrenia.

„Mnoho európskych krajín už oznámilo plány na premiestnenie svojich investícií z Európy do USA. Prichádzajú aj spoločnosti z iných regiónov: minulý mesiac kórejský výrobca solárnych panelov Hanwha Q Cells oznámil, že vynaloží 2,32 miliardy eur na nový výrobný závod v Georgii v USA,“ uviedol zdroj.

„Prišli sme o našich výrobcov solárnych fotovoltických zariadení v prospech Číny, ktorí teraz kontrolujú viac ako 80 percent každej kľúčovej fázy výrobného procesu fotovoltiky. Všetci európski výrobcovia veterných turbín strácajú peniaze,“ uviedol zdroj a dodal, že pokiaľ ide o suroviny, situácia je ešte horšia.

„Americká IRA by mala byť pre Európu budíčkom. Namiesto sťažovania sa na americký prístup by sme mali vidieť, čo sa môžeme naučiť. A namiesto trestania našich vlastných odvetví by sme mali vedieť, ako im môžeme pomôcť riadiť dekarbonizáciu,“ uzavrel zdroj.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk
Neprehliadnite

Ak konkurencia vyrobí lepšie auto, tak nech Tesla pokojne zbankrotuje, zvykne hovoriť Musk