Termín na druhú dávku vakcíny od firmy AstraZeneca nie je možné zrušiť. Ak osoba na očkovanie nepríde, v krátkom čase jej bude pridelený ďalší termín. Upozorňuje na to Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na sociálnej sieti. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal odporúčania týkajúce sa krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek po očkovaní vakcínou AstraZeneca.
„V prípade, že vám termín druhej dávky z dôvodu choroby alebo iných závažných udalostí nevyhovuje, nemusíte registráciu rušiť ani posúvať termín," približuje NCZI. Dodáva, že momentálne sa na Slovensku nekombinujú očkovania rôznymi vakcínami.
Druhá dávka AstraZenecy nesmie byť podľa ŠÚKL podaná ľuďom, u ktorých sa vyskytli krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek po prvej dávke. ŠÚKL ďalej zdravotníkom odporúča, aby kontrolovali znaky krvných zrazenín u pacientov s nízkymi hladinami krvných doštičiek do troch týždňov po očkovaní. Sledovať by mali aj znaky nízkych hladín krvných doštičiek u pacientov s krvnými zrazeninami do troch týždňov po očkovaní.
Dve dávky vakcíny AstraZeneca majú až 90-percentnú účinnosť
Zdravotníci by mali zabezpečiť špecializovanú starostlivosť pacientom, u ktorých sa po očkovaní vyskytnú krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek. „Je potrebné nasledovať odborné liečebné protokoly a konzultovať liečbu s hematológom/špecialistom na koagulačnú liečbu," uvádza ŠÚKL. Zároveň pripomína, že prípady krvných zrazenín sú zriedkavé. Ľudia by však mali sledovať možné príznaky a včas vyhľadať špecializovanú lekársku starostlivosť.
V prípade, ak sa u niektorého zaočkovaného vyskytne do troch týždňov po očkovaní dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, opuch a bolesť končatín, pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha, neurologické príznaky ako pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané/dvojité videnie, zmätenosť alebo záchvat, drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu (petéchie) je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
„Európska lieková agentúra i národné liekové agentúry pozorne monitorujú bezpečnosť vakcíny Vaxzevria (vakcína od spoločnosti AstraZeneca, poznámka TASR) i iných vakcín s cieľom ochrany verejného zdravia," deklaruje ŠÚKL.