Aktivisti napísali, že budú sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa vláda zaviazala, a sú pripravení vyjsť kedykoľvek do ulíc. Dáva to zmysel a môže to dopadnúť iba tak, že toto zoskupenie, ale aj ďalší občianski aktivisti začnú nebývalým spôsobom ovplyvňovať chod verejnej správy. Môže to zafungovať lepšie ako výmena vlády.
Čo by teraz mal byť ďalší krok? „Vyjadriť sa k princípom dobrého vládnutia a navrhnúť, čo by vláda mala urobiť v prvých 100 dňoch vládnutia - to presadzovať a na tom ako dobre organizovaná občianska spoločnosť trvať,“ napísal TRENDU Ľubomír Plai, odborník na verejnú správu z Fóra občanov Slovenska.
Nového premiéra Petra Pellegriniho požiadala o stretnutie aj iniciatíva Chceme veriť, za ktorou stoja okrem iného protikorupčné mimovládky. S tými sa stretával aj šéf Smeru Robert Fico, ktorý to však robil len kvôli imidžu.
No teraz budú silnejší a bude ich viac. Budú im aj nadávať do Sorosových agentov, ale to je vedľajšie. Dôležité je, aby odkaz Jána Kuciaka zmenil spoločnosť k lepšiemu.
V centre Kuciakovho profesionálneho záujmu bolo vyciciavanie štátnej kasy oligarchami a rôznymi lobistami napojenými na politikov. Okrem vyšetrenia jeho vraždy ulica môže žiadať v prvom rade odstránenie systémového rozkrádania.
Doteraz zaznievali najmä požiadavky na personálne zmeny a posilnenie nezávislosti v polícii. Parazitovanie na eurofondoch a verejných zákazkách si však pýta aj ďalšie zmeny, ktoré sa dajú zhrnúť do štyroch bodov:
1. Nespustiť oči z rozdeľovania eurofondov
Keď vlani takmer padla vláda, bolo to pre pochybné rozdeľovanie grantov na vedu a výskum. Štátna výskumná agentúra sa chystá v blízkom čase peniaze rozdeľovať nanovo. Lobisti, ktorí škandál spôsobili, nezmenili povolanie. Stranícki oligarchovia chcú naspäť investované peniaze aj s vysokými úrokmi. Zrušenie výzvy im skomplikovalo život, ale pôjdu ďalej.
Novinári a tretí sektor by mali pozorne sledovať, ako sa zmenil systém a či to funguje. A súkolia tohto systému, hodnotitelia, úradníci a žiadatelia, majú teraz dobrú príležitosť ukázať občiansku statočnosť, keď uvidia niečo podozrivé, čo sa im nepáči.
Vzhľadom na spoločenské nastavenie ich budú teraz počúvať viac. Výskumné granty sú len jeden príklad, ktorý je teraz aktuálny. Pri výstavbe infraštruktúry, v sektore životného prostredia a pôdohospodárstva stojíme pred rovnakou výzvou – uťať chápadlá oligarchom. Každé odvetvie má svoje špecifiká a výzvy, ktoré sa však dajú naformulovať.
2. Vytvoriť skutočnú hospodársku súťaž
Štátne inštitúcie rady manipulujú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?