„Minulá vykurovacia sezóna bola priemerná - na rozdiel napríklad od mrazivého januára 2017. Pred rokom sme zase vykurovali dokonca aj v južnejších častiach Slovenska až do konca mája,“ obzerá sa do minulosti Peter Kurilla, senior manažér pre centrálne zásobovanie teplom spoločnosti Veolia Energia Slovensko, a.s., v relácii Pravda o klíme.
„Jednoduchými pozorovaniami a vlastnou dennou evidenciou vonkajších teplôt zaznamenávame, že priemerné mesačné teploty sa zvýšili zhruba o 1 až 1,5 stupňa,“ hodnotí Kurilla dosahy klimatických zmien. „Zaznamenávame doslova teplotné rázy. Všetci to cítime. Dva dni je teplo, potom sa prudko ochladí – ešte pred niekoľkými rokmi sa to nestávalo tak často, teplotné podmienky boli stabilnejšie.“
Ako sa v takýchto podmienkach pripraviť na prichádzajúcu zimnú sezónu z pohľadu výrobcu tepla? „Matematicky modelujeme budúci vývoj zo získaných dát pre potreby nákupu palív. Oddelenie, ktoré by sa exaktne venovalo klimatickým trendom, v našej spoločnosti neexistuje, máme však oddelenie energetiky, ktoré sa zaoberá predikciou teplotného vývoja na ďalší rok. Vychádza z dostupných predpokladov a z rokov minulých, má exaktné dáta, ako sa vyvíjali teploty a koľko tepla sa spotrebovalo. Jeho predikcie sú často veľmi presné. Toto nás teda nezaskočí. Čo nás zaskočiť môže, je globálny konflikt a kybernetické vplyvy s ním spojené, s ktorým nikto doteraz až tak vážne nepočítal. Ale aj tomu sa musíme prispôsobiť a robíme pre to maximum,“ ubezpečuje manažér Veolie.
Centrálne zásobovanie a domové odovzdávacie stanice tepla
Mnohé bytové domy sa od centrálneho zásobovania teplom odpájali. Aké sú argumenty za a proti podľa Petra Kurillu? „Aj keď v minulosti tento trend existoval, dnes je to skôr naopak, často zaznamenávame otázky správcov, či priamo obyvateľov – vlastníkov bytov ako sa pripojiť naspäť na CZT. Je to ovplyvnené energetickou krízou a v nej rastúcou mierou neistoty – veľkí dodávatelia tepla dokážu do značnej miery vstrebať cenovú volatilitu komoditných trhov a v reálnom čase aj tlmiť ceny energií – to je istota pre našich odberateľov.
Veolia sa navyše snaží eliminovať aj straty tepla na ceste do bytových jednotiek. „Sneh sa topil skôr nad kanalizačnou sústavou ako nad tepelnou. Naše zariadenia a rozvody máme tepelne odizolované, v teplovodných kanáloch, čo je vlastne taký betónový sarkofág,“ vysvetľuje Kurilla. „Za našu skupinu môžem zodpovedne povedať, že k únikom tepla nedochádza nad technicky stanovené normy použitých materiálov a izolácií.
Ak v zimnom období dôjde k spomínanému topeniu snehu nad našou sústavou, je to s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinené poruchou rozvodu alebo porušením celistvosti teplovodného kanála neodbornou manipuláciou pri prácach kolegov z iných sieťových odvetví. Pri havárii na teplovodnom rozvode však aj bez „snehovej indikácie“ evidujeme pokles tlaku v sústave, čo je impulz pre okamžité vyhľadávanie miesta poruchy.“
Veolia chce ísť aj cestou domových odovzdávacích staníc tepla. „Naším partnerom v tomto je spoločenstvo vlastníkov bytového domu resp. jeho správca,“ pokračuje Kurilla. „A tam treba stanicu umiestniť. Obyvatelia sa však neradi vzdávajú 6 až 8 metrov štvorcových zo spoločných priestorov a tu nastáva problém. Vzdávajú sa tým vymoženosti energeticky si svoj dom, bytovku regulovať nezávisle od ostatných, ktorí sú v sústave.
S domovou odovzdávacou stanicou tepla sa stávajú defakto technicky regulačne decentralizovaní aj v systéme centralizácie. Môžu si riadiť teplotu vykurovacej vody - ekvitermickú reguláciu, časy začiatku a konca vykurovania, či prípravy teplej vody. S domovou odovzdávacou stanicou tepla nie sú viac pri rozhodovaní o spôsobe riadenia vlastného tepelného komfortu závislí na susednom objekte.“ Je to pre nich podľa manažéra Veolie efektívnejšie aj úspornejšie.
Inovatívne technológie
Spoločnosť Veolia Energia Slovensko, a.s. má vo svojich prevádzkach aj zdroje kombinovanej výroby, kde sa jedným zariadením súčasne vyrába elektrická energia aj teplo. Disponuje solárnym systémom, tepelnými čerpadlami, ide trendom modernej budúcnosti. „Máme samozrejme pripravené z pohľadu modernej doby zaujímavé a investične významné projekty, na ktorých chceme spolupracovať s rôznymi subjektmi. Ide o partnerov zo súkromného sektora ale aj o samosprávy, s ktorými sa chceme uchádzať napríklad aj o prostriedky modernizačného fondu či ďalších podporných a inovačných schém. Radi by sme investovali čas a prostriedky týmto spôsobom,“ pripomína Kurilla.
Obnoviteľné zdroje a ceny
Obnoviteľné zdroje energie sú ešte stále značne finančne náročnejšie ako konvenčné technológie. „Miera investície na vyrobenú jednotku energie – tepla prípadne elektriny je preto vyššia a to samozrejme môže zásadným spôsobom ovplyvňovať koncovú cenu pre spotrebiteľa,“ prízvukuje Kurilla. „Ak však dokážeme v rozumnej miere využívať dotačné schémy a podporné fondy, ktoré sú určené na budovanie takýchto zariadení, nemusí sa celá obstarávacia cena takéhoto zariadenia premietnuť do ceny nášho produktu - tepla.“
Skupina Veolia Energia Slovensko pozorne sleduje a citlivo vníma globálne informácie a udalosti, ktoré ju môžu ovplyvňovať. Našim klientom - odberateľom, obchodným partnerom však aj napriek rastúcim obavám z energetickej krízy a eskalácii geopolitického napätia vieme zaručiť kontinuitu a bezpečnosť dodávok tepla a energií. Predpokladom pre kontinuálnu udržateľnosť a následný technický rozvoj energetického sektora na národnej úrovni je legislatívna stabilita či predvídateľnosť energetického smerovania krajiny minimálne v strednodobom horizonte,“ upozorňuje Peter Kurilla, senior manažér pre centrálne zásobovanie teplom spoločnosti Veolia Energia Slovensko, a.s.