Ceny zemného plynu v Európe v pondelok klesli, keďže mierne počasie, ktoré sa očakáva aj počas nasledujúcich dvoch týždňov, obmedzuje dopyt po plyne na kúrenie. To zmierňuje dôsledky energetickej krízy, ktorá už vytlačila spotrebiteľské účty na rekordnú úroveň. 

Ceny kontraktov na plyn v pondelok ráno klesli až o 6,8 percent na najnižšiu úroveň za viac ako týždeň. Predpoveď o niečo teplejšieho počasia, ako je bežné pre túto ročnú dobu, odsúva používanie paliva zo zásobníkov, čím sa vytvára väčšia rezerva na chladnejšie mesiace. Nemecké zásoby sú podľa Gas Infrastructure Europe naplnené na viac ako 99 percent.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame sa o 8:45 miestneho času predával po 107 eur za megawatthodinu.

Ceny plynu sa síce v uplynulých týždňoch znížili, no stále sú asi trikrát vyššie ako v minulosti. Európske domácnosti platia za elektrinu a plyn viac ako kedykoľvek predtým, aj keď vlády prisľúbili viac ako 550 miliárd eur na ochranu spotrebiteľov pred energetickou krízou, uvádza energetická poradenská spoločnosť VaasaETT Ltd so sídlom v Helsinkách.

Riziká v súvislosti s existujúcimi dodávkami plynu z Ruska budú pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom pre najväčších európskych zákazníkov je otvorená len jedna trasa plynovodu. To zvyšuje tlak na alternatívne zdroje energie vrátane jadrovej a veternej energie, ako aj skvapalneného zemného plynu. Na budúci rok hrozí pritom Európe ešte väčší nedostatok plynu.

Ďalšie dôležité správy

Rast globálneho dopytu po elektrine sa tento rok výrazne spomaľuje v dôsledku spomaľovania výkonu hospodárstva a neúmerne vysokých cien energií. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj na budúci rok. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku.
Neprehliadnite

Ceny plynu minulý týždeň vzrástli, ceny elektriny naopak mierne klesli