„ĽSNS má ako svoje heslo nielen súčasné volebné ‚Odvahou proti systému‘ ale aj ‚Za Boha a za národ‘. Predstavitelia ĽSNS sa často a otvorene priznávajú ku ‚kresťanským hodnotám‘, presnejšie k svojej interpretácii kresťanských hodnôt,“ upozorňujú evanjelický teológ Ondrej Prostredník a ďalšie osobnosti v otvorenom liste.

Ako vysvetľujú, pri neznalosti histórie a selektívnom výbere príťažlivejších častí programu strany môže pre nespokojného konzervatívneho kresťana vyznieť ĽSNS ako logická voľba.

Pod listom sú podpísaní aj religionista Andrej Zeman, evanjelický teológ František Ábel, evanjelický teológ a publicista Michal Havran, teológ Miroslav Kocúr, kazateľ a publicista Daniel Pastirčák či fotograf a publicista Andrej Bán, sociológ Michal Vašečka, publicista Štefan Hríb, ale aj filozof Fedor Blaščák a ďalší.

„Hoci zodpovednosť za postupný rast popularity ĽSNS treba pripísať mnohým spoločenským faktorom, nás ako ľudí žijúcich v cirkvi alebo ľudí zaujímajúcich sa o život cirkví znepokojuje najmä to, že zjavnému nástupu popularity ĽSNS v prostredí cirkví sa predstavitelia cirkví len mlčky prizerali,“ píšu ďalej v liste.

Strana Mariana Kotlebu chce podľa nich využiť kresťanmi citlivo vnímanú relativizáciu hodnôt v každodennom živote na mobilizáciu svojich voličov. „Príkladom je toľko skloňované odmietnutie grantov od ministerstva kultúry pre Divadlo Štúdio tanca pre svoje údajne pohoršujúce umenie.“

ĽSNS sa podľa nich prejavuje ako strana s veľmi prísne vymedzenými hodnotami. Sú to však hodnoty na extrémnom konci pravého spektra a podopierané náboženskou rétorikou. 

„Kde však boli predstavitelia cirkví, keď nedokázali rozpoznať toto zneužitie kresťanských hodnôt na podporu pravicového extrémizmu?" pýtajú sa cirkevníci a upozorňujú, že Konferencia biskupov Slovenska, ako aj evanjelická cirkev alebo Ekumenická rada cirkví sa v minulosti opakovane vyjadrovali k spoločenským témam. Nechápu, prečo aj kandidatúru „strany s fašistickým a rasistickým svetonázorom“ nepovažovali za hodnú verejného vyjadrenia.

Takisto sa pýtajú, ako je možné, že cirkevné a náboženské autority zlyhali a verejne nevyjadrili postoj k trom slovenským katolíckym kňazom, ktorí v takzvanej Iniciatíve 2016 verejne podporili ĽSNS.