Návrh budúcoročného rozpočtu je katastrofou a lepšou možnosťou už bude aj provizórium. Vyjadril sa tak predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík v rozhovore pre Hospodárske noviny. Potvrdil, že SaS rozpočet určite nepodporí.
Financmajster by ich používal podľa seba
Šéf liberálov v rozhovore opätovne pripomenul, že príjmy štátneho rozpočtu boli tento rok vyššie, než boli pôvodne naplánované.
„Preto je korektné napísať do tohtoročného rozpočtu, že máme príjmy vyššie o 1,5 miliardy eur. Je však nevyhnutné napísať aj to, čo chceme s týmito peniazmi spraviť,“ konštatuje Sulík.
Prekáža mu, že bolo v pôvodnom návrhu uvedené, že peniaze pôjdu do všeobecnej pokladničnej správy. „To je vlastne to isté, akoby minister povedal, že to bude používať ako on uzná za vhodné, teda na svoje atómovky,“ doplnil predseda strany SaS.
Zároveň objasnil, že práve z tohto dôvodu boli liberáli proti. Žiadali totiž, aby bolo do rozpočtu zapísané to, ako budú financie použité. „Preto sme to najskôr blokovali,“ vysvetlil.
Posledné zvyšky zábran stratili
Sulík sa tiež v rozhovore stotožnil s názorom, že provizórium je lepšou cestou, ako schválenie rozpočtu, ktorý pripravilo ministerstvo financií.
„Tento rozpočet je katastrofa. Ja si nepamätám, kedy sme mali deficit 8 miliárd eur. To sú šialené čísla, to je grécka cesta. Toto je presne cesta do Grécka. Koalícia stratila posledné zvyšky zábran pri týchto populistických rozdávačkách,“ vyjadril sa Sulík, ktorý upozornil na rekordne vysoký deficit.
Okrem toho šéfovi liberálov nie je po chuti ani to, že podľa návrhu rozpočtu chce koalícia zvýšiť počet štátnych zamestnancov o 10-tisíc ľudí.
„Toto sú pre nás neprijateľné veci, za takýto rozpočet my hlasovať nebudeme,“ avizoval.
Predseda strany SaS sa v súvislosti so schvaľovaním rozpočtu zamyslel aj nad možnosťou, že by mohol prejsť vďaka pomoci fašistov.
„Možno si kúpia fašistov, lebo to vedia robiť veľmi efektívne a ak rozpočet nebude schválený, tak sa ide do rozpočtového provizória,“ tvrdí.
Aj napriek tomu, že Sulík v prípade provizória vníma z pohľadu opozičnej strany isté nevýhody, v aktuálnej situácii ho považuje za menšie zlo.
Ak nie je vôľa, rokovania sú zbytočné
Na margo predčasných volieb sa šéf liberálov v Hospodárskych novinách vyjadril nevedel.
„Nevidím vôbec takú situáciu, ktorá by viedla k predčasným voľbám,“ doplnil a pripomenul, že by najskôr musela byť zmenená ústava.
Aj napriek tomu, že Boris Kollár návrh na zmenu ústavy predložil a SaS ho v prvom čítaní podporila, Sulík nevie, čo sa s návrhom stane.
„V médiách som zachytil, že ten návrh má byť stiahnutý, pretože OĽaNO dalo voči tomuto návrhu veto – to je jedna vec. Druhá vec je, že ja nevidím, ani vrátane nás, 90 hlasov v parlamente, ktorými by sa rozpustil. Neviem si preto predstaviť, kde a s kým mám ísť rokovať,“ vyjadril sa v rozhovore Sulík.
Jedným dychom dodal, že pokiaľ neexistuje dostatočná vôľa, rokovania sú zbytočné.
Šéf liberálov zároveň dôrazne odmietol rokovania s Ficom. „So Smerom nemáme dôvod rokovať o predčasných voľbách," uzavrel tému.