Tempo rastu spotrebiteľských cien v Česku spomaľuje. Medziročná inflácia v marci bola v rozmedzí 14,6 a 14,9 percenta po februárových 16,7 percenta, uvádzajú analytici. Podľa nich k zvoľneniu inflácie prispievajú nižšie ceny pohonných hmôt aj potravín.

„V marci by sa mohli ceny potravín znížiť, stalo by sa tak prvýkrát od októbra 2021. Zlacňovanie sme evidovali aj pri pohonných hmotách. S veľkou pravdepodobnosťou nastalo aj v oblasti bývania, kde už vzhľadom na cenové stropy nie je veľký priestor pre zdražovanie energií. Podobná situácia nastala v oblasti nehnuteľností,“ uviedol hlavný ekonóm Cyrrusu Vít Hradil. Od februára podľa neho cenová hladina stagnovala a v medziročnom porovnaní inflácia dosiahla 14,8 percenta.

Analytici Komerčnej banky odhadujú infláciu na úrovni 14,8 percenta. K spomaleniu tempa rastu cien podľa nich okrem potravín a pohonných hmôt prispeli aj ceny energií. „Oproti februáru by sa mohli nepatrne znížiť aj regulované ceny. Tie by sa prejavili v nižších veľkoobchodných cenách elektriny a plynu,“ informovali analytici.

Analytici Raiffeisenbank predpokladajú, že medziročná inflácia v marci dosiahla 14,9 percenta. Upozorňujú, že proinflačne pôsobili administratívne daňové zmeny pri alkohole a tabaku.

Podľa analytikov Českej sporiteľne v marci inflácia spomalila na 14,6 percenta a bude klesať aj v ďalších mesiacoch. V júni by mala dosiahnuť 10,8 percenta a na začiatku tretieho štvrťroka klesnúť na jednociferné hodnoty. Celoročná priemerná inflácia podľa nich dosiahne 10,3 percenta po minuloročných 15,1 percenta.

Vo februári inflácia spomalila na 16,7 percenta po januárových 17,5 percenta. Podľa Českého štatistického úradu k poklesu inflácie prispelo hlavne zmiernenie rastu cien týkajúcich sa bývania.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Česká národná banka nezmenila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu