Počas prvých piatich mesiacov v roku 2020 vzrástla digitálna ekonomika v strednej a východnej Európe takmer dvakrát viac ako v posledných dvoch rokoch. Stále sme však ďaleko od dosiahnutia tzv. ambiciózneho scenára, podľa ktorého by silná digitalizácia v regióne mohla do roka 2025 prispieť k zvýšeniu HDP o dodatočných 200 miliárd eur. Vyplýva to z najnovšej štúdie spoločnosti McKinsey & Company.

Podľa štúdie spoločnosti McKinsey je kvôli pandémii ohrozených 10 miliónov pracovných miest ľudí žijúcich v regióne strednej s východnej Európy. Najvyššie riziko straty zamestnania hrozí v odvetviach gastronómie, služieb a stavebníctve. Poradenská spoločnosť odporúča biznis cez internet. Je imúnny voči opatreniam, ktoré sú v štátoch zavedené a záujem o virtuálny svet počas pandémie rastie.

Heger
Neprehliadnite

Digitalizácia Slovenska by si vypýtala odhadom pol miliardy eur, vyčíslilo ministerstvo

V roku 2018 spoločnosť McKinsey publikovala sériu štúdií o rozvoji digitálnych ekonomík v krajinách strednej a východnej Európy. Zamerala sa pritom na desať krajín, kde sa objavilo aj Slovensko. Krajiny dostali pomenovanie „digitálni vyzývatelia“, pretože preukazujú silný potenciál na digitálny rozvoj a schopnosť napodobniť úspech „digitálnych šampiónov“, ktorú tvoria krajiny v severnej a západnej Európe.

Prieskum ukázal, že v strednej a východnej Európe je 12 miliónov nových používateľov digitálnych služieb. Najsilnejší rast bol zaznamenaný najmä medzi odberateľmi nad 65 rokov. Okolo 70 percent respondentov tvrdí, že nové služby budú využívať digitálne aj po pandémii. Región má tiež pomerne dobrý primárny a sekundárny vzdelávací systém a pomerne veľký zdroj talentov.

Jana Alušíková, MPH advokátska kancelária
Neprehliadnite

Pandémia urýchlila rozvoj digitalizácie firiem a odhalila, kde majú rezervy

Naplniť digitálny potenciál v strednej a východnej Európe bude možné, len ak sa zapoja všetky zainteresované strany. Digitálna transformácia vo firmách vyžaduje celostný prístup, od digitalizácie služieb zákazníkom, optimalizácie prevádzky, až po modernizáciu informačných technológií.

Vo verejnom sektore by sa mal rozširovať okruh dostupných digitálnych služieb, ktoré by potom spoluvytvárali digitálny ekosystém pre jednotlivcov aj firmy. Je potrebné dať predovšetkým malým a stredne veľkým firmám podporu a stimulovať ich, aby pri digitalizácii mali záujem spolupracovať so sektormi, ktoré zvyšujú konkurencieschopnosť danej oblasti.

android
Neprehliadnite

Mnohé profesie jednoducho zmiznú, pandémia tento proces ešte urýchli

Spoločnosť McKinsey poukazuje na veľký potenciál firiem, ktoré investovali do digitalizácie už pred jej vypuknutím. Zároveň vytvára veľký tlak najmä na malé a stredné podniky, ktoré v tejto oblasti zaostávajú. Koronavírus vytvára tlak na digitalizáciu vo všetkých oblastiach, nielen vo firmách, ale aj vo verejnom sektore. Konkrétne napríklad aj v oblasti vzdelávania, ktoré dnes v dôsledku opatrení opäť prechádza na dištančnú formu. Začiatkom roka napríklad na Slovensku 77 percent učiteľov pri dištančnej výučbe používalo vlastný počítač a vybavenie, pričom 90 percent z nich tiež vytváralo svoj vlastný učebný obsah. Podľa štúdie OECD je v regióne strednej a východnej Európy až o 37 percent nižšia dostupnosť online vzdelávacích platforiem než v krajinách „digitálnych šampiónov”. Preto je dôležité v našom regióne zvýšiť dostupnosť digitálnych nástrojov pre žiakov a učiteľov a zlepšiť tak podmienky pre vzdialenú formu výuky," doplnila Helena Šarkanová, partnerka pre McKinsey Slovensko.