Keď sa Andy Morling z britského Úradu pre reguláciu liekov a zdravotníckych výrobkov v roku 2023 dopočul o revolučných injekciách na chudnutie, tak vedel, že skôr či neskôr dôjde k vzniku falzifikátov. Intuícia ho nesklamala, keďže takmer o rok neskôr sa ocitol na čele boja proti zločincom, ktorí sa zo zúfalstva ľudí túžiacich po dokonalej postave snažia profitovať.

Nový boj

Morling už štyridsať rokov pracuje na ničení drogových gangov a zneužívateľov detí. Dnes čelí novej výzve v podobe falzifikátov, ktorých užívanie môže byť smrteľné. Ich balenie imituje obal liekov Ozempic a Wegovy od spoločnosti Novo Nordisk.

Tie v roku 2023 spôsobili vo svete ošiaľ, keďže si nimi k tenkému pásu dopomohli mnohé celebrity. Vďaka novonadobudnutej popularite sa z Novo Nordisku stala najhodnotnejšia firma v Európe. Firma o probléme s falšovaním vie a aktívne spolupracuje s miestnymi i zahraničnými orgánmi na jeho odstránení.

„Je to pre nás úplne nový druh kriminálnej hrozby. V podstate sa zrodila len minulú jar,“ dodal pre Bloomberg Morling. V sklade jeho úradu sa nachádzajú tisíce zhabaných liekov vrátane veľkých vriec s falošným Ozempicom.

Originál bol pôvodne určený na liečbu cukrovky, no čoskoro ho doktori začali predpisovať aj ľuďom trpiacim obezitou, keďže jedným z jeho účinkov bol aj úbytok hmotnosti. Liek čoskoro pobláznil svet a jeho zásoby sa začali rýchlo míňať. Väčšina bežných ľudí ho nevedela zohnať. „Keď nie je k dispozícii dostatok legitímnych produktov na uspokojenie dopytu, zločinci dokážu veľmi rýchlo nájsť východisko,“ dodal expert.

Smrteľné riziko

Morlingov tím má na starosti najmä kontrolu liekov, no venuje sa aj monitoringu nelegálnych webových stránok a sociálnych sietí s cieľom odhaliť predaj falošných injekcií na chudnutie. V určitých prípadoch dokonca vykonáva aj razie.

Ich praktický prístup sa v Európe vymyká normálu, keďže ostatné agentúry po falzifikátoch väčšinou aktívne nepátrajú. Britská lieková agentúra doteraz zabavila 869 falošných injekcií Ozempicu, čo je viac než v Dánsku, Írsku, Švajčiarsku, Islande a Holandsku dohromady.

Niektoré z nich namiesto semaglutidu – aktívnej zložky Ozempicu, obsahovali inzulín, ktorého nadmerné dávky môžu u zdravých ľudí spôsobovať záchvaty či dokonca smrť. Hospitalizáciu si už po užití falzifikátov vyžadovali pacienti v Británii, Rakúsku, Libanone či Spojených štátoch.

Ďalšie dôležité správy

Eli Lilly Caps Insulin Prices Slashes Seventy Percent
Neprehliadnite

Investičná príťažlivosť z liekov na chudnutie vytlačí Teslu z veľkolepej sedmičky akcií