Podcast sa venoval aktuálnej a strategicky významnej téme automatizácie a robotizácie. Diskusia moderátora Mareka Janitora so šéfredaktorom TRENDU Ronaldom Ižipom analyzovala vízie a praktické dôsledky zavádzania robotov do každodenného života, ekonomiky i spoločnosti.

Budúcnosť robotiky a umelej inteligencie

Elon Musk predpovedá, že do roku 2040 bude na Zemi viac robotov ako ľudí. Optimisti v tom vidia príležitosť na odbremenenie ľudí od manuálnych a monotónnych prác, čo umožní venovať sa hodnotnejším činnostiam.​

Napriek tomu však odborníci varujú, že masová produkcia robotov je ešte ďaleko, keďže náklady na ich výrobu sú stále vysoké a technologické obmedzenia zrejmé. Cena humanoidných robotov sa aktuálne pohybuje na úrovni 150-tisíc dolárov, no predpokladá sa jej pokles na 25-30-tisíc dolárov, čím by sa stali dostupnými aj pre domácnosti​.

Voyah Factory In Wuhan
Neprehliadnite

Fetiš priemyselnej výroby ožíva, napriek tomu je odsúdený na záhubu. Má zmysel zaň bojovať?

Ekonomické a sociálne dopady

Robotizácia môže zmierniť problémy spôsobené starnutím populácie a nedostatkom pracovnej sily, no Slovensko je jednou z krajín, kde hrozí najväčší dopad automatizácie, keďže má jednu z najväčších zamestnaností v priemysle v rámci OECD.

R. Ižip zdôraznil, že transformácia smerom k inováciám a službám je pre Slovensko nevyhnutná. Ako dodal: „Nárast minimálnej mzdy, odvody a ďalšie náklady tlačia podnikateľov k väčšej automatizácii, čo môže viesť k výrazným zmenám na trhu práce“​.

Vzdelávanie ako kľúčová výzva

„Školstvo na Slovensku stále funguje ako v 20. storočí. Učíme deti memorovať nezmyselné fakty namiesto praktických zručností, kritického myslenia a tímovej spolupráce,“ kritizoval R. Ižip súčasný vzdelávací systém​.

Podľa neho je dôležité posilniť výučbu technických predmetov, ako matematika a fyzika, a zároveň výrazne zlepšiť výučbu angličtiny, ktorá je kľúčová pre globálnu konkurencieschopnosť pracovnej sily.

Zamestnancov nahradia humanoidní roboti
Neprehliadnite

Práca sa stane onedlho dobrovoľná, avizuje Elon Musk. Zamestnancov nahradia humanoidní roboti

Globálny pohľad a konkurencia

„Čína masívne investuje do vzdelávania a robotizácie, čím sa pripravuje na technologickú budúcnosť. Ich dynamika a schopnosť rýchlo inovovať sú výzvou pre Slovensko, ktoré riskuje zaostávanie,“ upozornil R. Ižip. Dodal, že príkladom môže byť čínske školstvo, ktoré kladie veľký dôraz na technické vzdelanie, aj keď často na úkor kreativity a voľného času detí.

Podcast uzavrel výzvou, aby Slovensko začalo systematicky podporovať inovácie, modernizovalo vzdelávací systém a vytváralo lepšie podnikateľské prostredie. Ako R. Ižip zdôraznil: „Ak chceme byť úspešní v ére technologických zmien, musíme urobiť zásadné kroky k príprave na budúcnosť už dnes. ​

Neprehliadnite

Téma týždňa: Ako Trumpova politika ovplyvní Európu a Slovensko. Prečo dolár silnie?