Keď ma americký prezident Joe Biden príhovor, príslušníci jeho administratívy musia často jeho vyjadrenia opravovať a vysvetľovať, píše The Telegraph.
Hasenie ohňa
Naposledy to museli urobiť v piatok, keďže deň predtým Biden počas svojho prejavu v rámci charitatívnej akcie nerozvážne hovoril o jadrových úmysloch ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Možnému armagedonu sme nečelili od čias Kennedyho a kubánskej raketovej krízy,“ povedal prezident, podľa ktorého hrozí použitie jadrových zbraní, ak sa situácia bude vyvíjať ako doteraz.
Predstavitelia Bidenovej administratívy museli zasiahnuť a objasniť, že USA v súvislosti s Putinovými vyhrážkami nedisponujú žiadnymi novými informáciami. „Nevidíme žiadny dôvod, aby sme upravili svoju strategickú jadrovú pozíciu, ani neevidujeme žiadne známky toho, že by sa Rusko bezprostredne pripravovalo použiť jadrové zbrane,“ hasili situáciu predstavitelia Bieleho domu.
Druhý Kennedy?
The Telegraph verí, že prezidentove slová mali skrytý význam. Podľa denníka odrážali skutočnosť, že Bidenova administratíva sa snaží využívať kubánsku raketovú krízu ako model pre súčasnú krízu.
Tento prístup sa demokratom páči, pretože im pomôže vo voľbách do Kongresu. Bidena totiž stavia do pozície bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, čím vyvoláva pocit, že USA majú riešenie na problém z čias studenej vojny. To Amerike vylepšuje imidž, vysvetľuje denník, no dodáva, že v prípade Ukrajiny ide o falošnú analógiu.
Sú to Rusi, a nie západní spojenci, kto chce, aby sa tento konflikt stal celosvetovou súťažou o moc rovnocenných strán, pretože to zlepšuje ich vyjednávaciu pozíciu, ktorá inak každým dňom slabne.
Kennedy počas kubánskej raketovej krízy urobil Rusku tajné ústupky v súvislosti s umiestnením amerických jadrových zbraní v Turecku, aby výmenou dostal tie ruské preč z Kuby. Jadrovému konfliktu sa vtedy podarilo predísť.
Chybná analógia
Táto analógia je podľa The Telegraphu lákavá, no nešťastná. Ak by sa Putinovi v rámci ústupkov podarilo udržať si kontrolu nad získanými ukrajinskými územiami, ku ktorým sa od roku 2014 dopracoval vyhrážkami a skutočným násilným zabratím, tak by si tým získal obrovskú výhodu.
Podľa denníka by takýto výsledok iba posilnil Putinovu vôľu zaútočiť neskôr znova. Ukrajinu by USA prinútili ustúpiť vo chvíli, keď sa vojna začala obracať výrazne v neprospech Kremľa.
Správny prístup, ktorý by mal Západ zaujať, je uvedomiť si, že nejde o konflikt súperiacich agresií. Ide o konflikt, ktorý spôsobil Putin svojím porušením medzinárodných dohôd vo chvíli, keď sa rozhodol napadnúť nezávislú krajinu.
"Pán prezident (Biden), nie ste žiadny Jack Kennedy,“ odkazuje denník do Washingtonu.