Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vďaka mnohým telefonátom z obkľúčeného Kyjeva presvedčil Západ, aby súhlasil so sankciami proti Rusku, ktoré boli ešte pred týždňom nemysliteľné. Napísal to dnes britský denník The Guardian.
Reakcia verejnej mienky
Zelenskyj vycítil, ako európska verejná mienka reaguje na statočnosť jeho ľudu, a neustále telefonoval západným predstaviteľom a prostredníctvom svojho twitteru prehováral, povzbudzoval, kritizoval a chválil svojich spojencov.
Не вірте фейкам. pic.twitter.com/wiLqmCuz1p
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 26, 2022
Medzitým sa sankcie, ktoré boli ešte pred týždňom považované za nemysliteľné, stali morálnym základom. Tempo, akým Západ pristupuje na nové sankcie, právnikom, úradníkom a bankárom vyrazilo dych, ako priznávajú úradníci, ktorí pracujú pod silným tlakom, aby zmenili vyhlásenie na realitu.
„Obdivujeme ho. Možno sa mu nakoniec nepodarí zachrániť Ukrajinu alebo zmeniť Rusko, ale mení Európu," uviedla kancelária jedného z európskych lídrov.
Telefonáty s funkcionármi
Zoberme si sobotnú diplomaciu. Zelenskyj uviedol, že ďalší deň na diplomatickom fronte začal telefonátom s Emmanuelom Macronom, v priebehu dňa nasledovali hovory s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, talianskym premiérom Mariom Draghim, švajčiarskym prezidentom Ignaciom Cassisom a indickým premiérom Naréndrom Módím, Erindom azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, holandským premiérom Markom Ruttom, generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, pápežom, českým premiérom Petrom Fialom, poľským prezidentom Andrzejom Dudom a virtuálnou.
Deň predtým bol počet hovorov podobný, všetky sa týkali žiadostí o zbrane a sprísnení sankcií. Nie je úplne pochopiteľné, ako Zelenskyj zvládol uskutočniť tieto telefonáty, zjednotiť domáci front, riadiť armádu a spať.
Zaslúžená odmena
„Je veľmi priamy, veľmi zapálený a veľmi praktický," povedal jeden z tých, ktorí ho videli priamo v akcii. Hovory ale priniesli zaslúženú odmenu a pomohli zvrátiť vývoj situácie.
Tempo spoločenských zmien sa vo väčšine vojen zrýchľuje, ale sledovať, ako Nemecko počas týždňa otočilo o 180 stupňov a podporilo predaj zbraní Ukrajine, sľúbilo zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá HDP a súhlasilo s odrezaním Ruska od SWIFTu, nie je len mimoriadnou zmenou politiky. Je to prelom v povojnovom spôsobe uvažovania.
The largest demonstration in the modern history of Estonia took place in support of Ukraine. I am grateful to the Estonian people and @AlarKaris for their solidarity in these difficult times. Mr. President, our vyshyvanka suits you. pic.twitter.com/giMvr5d6HW
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 26, 2022
Rovnako tak taliansky premiér Mario Draghi ešte na začiatku týždňa zdôrazňoval potrebu dlhodobých riešení potrebných na odstrihnutie Talianska od ruského plynu. Potom si však uvedomil, že politický odpor voči tvrdým opatreniam zmizol.
Honba za rubľom
Možno najničivejšie zvažované opatrenie však nevzišlo priamo z neúnavného lobovania Zelenského. Niektorí európski predstavitelia sa domnievajú, že to bude práve úplne nečakané zmrazenie aktív ruskej centrálnej banky, najdôležitejšie ruské finančné inštitúcie, ktoré zaistia rozvrat Putinovej ekonomiky.
„Mali sme to v zálohe, ale v pondelok (dnes) to prinesie honbu za rubľom, ktorú nebudú schopní ustáť," uviedol jeden európsky úradník.
Iný úradník pripustil, že dlhodobé šance ukrajinskej armády udržať sa proti obrovskej presile ruských síl sú obmedzené. Skutočným cieľom je dosiahnuť to, že boje budú pre Putina ekonomicky a politicky tak devastujúce, že bude nútený si uvedomiť, že za svojich podmienok nemôže vyhrať, uzatvára The Guardian.