Skupina siedmich najrýchlejšie rastúcich akcií, ktorú tvoria firmy Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia, by sa mala rozrásť o ďalšieho člena. Je ním spoločnosť Berkshire Hathaway supermiliardára Warrena Buffetta, ktorú spomenul jeden z renomovaných investorov a šéf miliardovej správcovskej firmy Jim Worden.

Označenie Magnificent Seven prináleží tým spoločnostiam, ktoré tento rok pokorili trh a vytiahli benchmarkový index S&P 500 do kladných hodnôt. Sú dostatočne odolné voči výzvam, ako je zvýšená inflácia, vyššie úrokové sadzby a obavy z recesie, pričom práve na nich stavajú investori.

„Nechcem nič ubrať tejto skupine, ale nie je to super diverzifikované portfólio,“ vyjadril sa J. Worden pre Insider, pričom poznamenal, že všetkých sedem pôsobí v oblasti technológií, alebo sa venuje oblastiam, ktoré s nimi súvisia. J. Worden je šéfom IT spoločnosti Wealth Consulting Group, ktorá spravuje aktíva v hodnote viac ako piatich miliárd dolárov.

Berkshire má väčšiu trhovú kapitalizáciu ako Tesla alebo Meta, ale nejde o rýchlo rastúcu technologickú spoločnosť, preto nepatrí ku skupine siedmych najlepších. Jej pridruženie by podľa popredného investora poskytlo významnú diverzifikáciu tejto skupiny.

Zdroj trvalého kapitálu

Buffettova spoločnosť vlastní množstvo podnikov v širokej palete sektorov vrátane poisťovníctva, železníc, verejných služieb, výroby, nehnuteľností, maloobchodu a služieb. Celkovo majú jej akcie hodnotu približne 350 miliárd dolárov vrátane multimiliardových podielov v Apple, Bank of America, Chevron, Coca-Cola a Kraft Heinz.

To, čo Berkshire chýba v raste a inováciách, to kompenzuje množstvom iných výhod, povedal J. Worden. Napríklad W. Buffett a jeho tím majú peniaze z poisteného, čo tvorí zdroj trvalého kapitálu. To im umožňuje investovať bez obáv, že klienti príliš skoro vytiahnu svoje peniaze.

W. Buffett a jeho obchodný partner Charlie Munger vynikajú v nákupoch vysokokvalitných podnikov za atraktívne ceny. Dvojica zároveň už desaťročia dokáže konať rozvážne a vyhýbať sa emocionálnym rozhodnutiam, pokračoval šéf správcu aktív. Udržiavajú veľké hotovostné rezervy, čo im umožňuje kupovať výhodné aktíva.

J. Worden navyše poukázal na to, že Berkshire má aj technologický prvok, keďže najväčšou pozíciou v jej akciovom portfóliu je zhruba šesťpercentný podiel v Apple. Vzhľadom na všetky svoje prednosti si Berkshire zaslúži miesto v „Magnificent Eight“ (Osem statočných), uzavrel investor.

Mraky na obzore

J. Worden sa v rozhovore pre Insider podelil aj o svoj ekonomický výhľad. Zisky spoločností sa podľa neho udržiavajú vysoko, nezamestnanosť zostáva blízko historických miním, „likvidita sa zdá byť solídna a úverové rozpätia zostávajú úzke“.

Upozornil však aj na niekoľko protivetrov, medzi nimi tlak vyšších nákladov na pôžičky vlády, domácností a podnikov, potenciál tvrdohlavej inflácie a ďalšieho zvyšovania sadzieb a ťažkosti pre spotrebiteľov pri pokuse o kúpu domu, keď sú sadzby hypoték dnes okolo osem percent. „Zvyšuje to pravdepodobnosť, že sa niečo zlomí, a určite to zvyšuje pravdepodobnosť recesie,“ povedal J. Worden s tým, že nateraz očakáva len mierne spomalenie ekonomiky.

Ďalšie dôležité správy

Image: 76952082, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Neprehliadnite

Warren Buffett zacítil príležitosť v najrýchlejšie rastúcej ekonomike bohatej na ropu