Ošiaľ okolo umelej inteligencie spôsobil, že sa veľké technologické spoločnosti tento rok vo veľkom začali zaujímať o jadrovú energiu. Ich cieľom je nájsť čisté zdroje elektriny, ktoré by poháňali energeticky náročné dátové centrá.

Microsoft v septembri prekvapil svet, keď uzavrel 20-ročnú dohodu o nákupe elektriny so spoločnosťou Constellation Energy, od ktorej si sľubuje oživenie jedného z dvoch nečinných jadrových reaktorov na ostrove Three Mile Island. Amazon zas v októbri investoval do vývojára malých modulárnych reaktorov (SME) X-energy, keďže sľubujú vyššiu účinnosť než veľké jadrové reaktory. Ten istý mesiac Google informoval o uzavretí dohody so spoločnosťou Kairos Power, ktorá takisto vyrába SME.

Tieto zmluvy vznikli z jednoduchého dôvodu. Preteky vo vývoji najmodernejších AI modelov spôsobia obrovský nárast dopytu po energii pre dátové centrá. Goldman Sachs odhaduje, že do roku 2030 vzrastie až o 160 percent.

Niektorí odborníci nie sú presvedčení, že by jadrová energia mala byť hlavným predmetom záujmu technologických gigantov. Nie sú si totiž istí, či dokážu jadrové startupy vznikajúci ošiaľ plnohodnotne využiť. Jedným z problémov je podľa skeptikov skutočnosť, že k spusteniu jadrových reaktorov nebude dochádzať dostatočne rýchlo a ani v potrebnom rozsahu, aby zvládli pokryť energetické potreby dátových centier. Z hľadiska ich napájania tak jadrová energia neprichádza vôbec do úvahy, dodala pre Business Insider aktivistka Jill McArdle z európskej neziskovej organizácie Beyond Fossil Fuels.

Z pohľadu investícií čelia jadrové startupy prekážkam v podobe vysokých počiatočných nákladov a neistých budúcich trhových podmienok. Nikto totiž nevie s istotou dopredu určiť, aká bude cena energií napríklad o 20 rokov, keď budú jadrové startupy pripravené predávať vygenerovanú energiu.

Problémom je aj konkurencia, ktorá ponúka lacnejšie alternatívy vrátane plynu či solárnej energie. Hoci jadrový sektor v roku 2021 zaznamenal rekordné investície vo výške 3,57 miliardy dolárov, odvtedy ich úroveň klesla, čo potvrdzuje pochybnosti investorov.

Z technického hľadiska budú musieť jadrové startupy tvrdo pracovať, aby sa inováciami odlíšili od existujúcich technológií štiepenia a presvedčili investorov, že stoja za desať rokov čakania, dodal Matthew Blain, hlavný partner klimatického technologického fondu Voyager Ventures. Startupy preto budú musieť zo všetkého najskôr preukázať dôveryhodné riešenia na zníženie nákladov.

Ďalšie dôležité správy

Rising,Prices,And,The,Energy,Crisis,Concept.,Rising,Electricity,Prices
Neprehliadnite

Odborníci na energetiku nemajú vešteckú guľu. Ich rady však môžu firmám v roku 2025 pomôcť