Zachytávanie uhlíka nie je riešením pre energetickú transformáciu. Politickí lídri musia poskytnúť skutočné záväzky na podporu investícií do obnoviteľnej energie, povedal podľa agentúry Reuters predseda a väčšinový vlastník Fortescue Metals Andrew Forrest.

Austrálsky miliardár na 50. výročnom zasadnútí Medzinárodnej agentúry pre energetiku povedal, že investičná komunita potrebuje rovnaké podmienky a čestné odpovede politických lídrov týkajúce sa postupného vyraďovania fosílnych palív, aby mohla investovať. „Je tu jednoduchá otázka zo strany obchodných lídrov… Kedy prestaneme spaľovať fosílne palivá?“

„Ak chcete napumpovať kapitál…, musíme mať jasné a zjavné demotivačné opatrenia pre to, čo škodí, a jasné stimuly pre to, čo pôsobí blahodarne,“ dodal.

Krajiny vrátane USA zaviedli verejné dotácie na projekty zachytávania a ukladania uhlíka (CCS) ako súčasť svojich stimulov na presadzovanie prechodu na zelenú energiu. Technológie CCS zachytávajú emisie oxidu uhličitého, často zo zdrojov, akými sú napríklad továrenské komíny, aby sa zabránilo ich úniku do atmosféry. Zachytený CO2 potom môže byť trvalo uložený pod zemou alebo znovu využitý v priemyselných procesoch.

Rast dopytu po rope by mal vrcholiť najskôr koncom tohto desaťročia. Zachytávanie uhlíka však nie je podľa A. Forresta životaschopným riešením. „Budeme pokračovať v spaľovaní fosílnych palív a nejakým zázrakom presunieme uhlík dole do zeme. Neexistuje však žiadny dôkaz, že tam zostane, ale máme hromadu dôkazov, že tento systém zlyhá.“

Politikom odkázal, aby neboli ďalšími idiotmi, ktorí čakajú na vyvrátenie starého klamstva. „Zlyháva to už 75 rokov... Je to čistá lož.“

Austrálska spoločnosť Fortescue je významným producentom železnej rudy, ktorá sa používa pri výrobe ocele. Minulý rok oznámila nový projekt výroby zelenej ocele na komerčnej báze. Výroba železa a ocele predstavuje hlavný podiel celosvetových emisií ťažkého priemyslu. Obchod s nimi sa stal zdrojom sporov medzi Spojenými štátmi a EÚ, ktorým sa doteraz nepodarilo vyjednať obchodnú dohodu o „zelenej oceli“.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this Tuesday, Sept. 25, 2012, file photo, Google co-founder Sergey Brin stands on stage during a bill signing by California Gov. Edmund G. Brown Jr., for driverless cars at Google headquarters in Mountain View, Calif. Google said Wednesday, Feb. 20, 2013, it is giving a few more people a chance to pay $1,500 for a pair of the Internet-connected glasses that the company is touting as the next breakthrough in mobile computing. (AP Photo/Eric Risberg)
Neprehliadnite

Miliardár Sergey Brin investoval do startupu na zachytávanie uhlíka. Verí jedinečnému nápadu