Svetová banka (SB) varuje, že rozvojové ekonomiky čakajú ťažšie roky. Globálny hospodársky rast bude príliš pomalý na to, aby im pomohol zvýšiť životnú úroveň a prostredie vysokej politickej neistoty odrádza vyspelé krajiny od investícií v chudobnejších štátoch.

Podľa inštitúcie sú vyhliadky na ich rast najslabšie od začiatku milénia. Málo krajín sa tak dostane z nízkopríjmových medzi štáty so stredným príjmom v nasledujúcich 25-tich rokoch. To znamená, že stovky miliónov ľudí uviaznu v extrémnej chudobe, budú trpieť hladom a podvýživou. Rozvojové ekonomiky, ktoré začali storočie na trajektórii s cieľom odstrániť rozdiely v príjmoch s najbohatšími ekonomikami, z väčšej časti teraz zaostávajú.

Globálna ekonomika vzrastie v tomto a budúcom roku o 2,7 percenta, čo sa od júnovej prognózy nezmenilo. Tento rast je však stále pod priemerom 3,1 percenta z obdobia pred pandémiou ochorenia COVID-19 a je príliš slabý na to, aby pomohol chudobným štátom dobehnúť bohatšie. Väčšina rozvojových krajín čelí výzvam vrátane slabých investícií a zlepšovania produktivity, starnutia populácie a environmentálnych kríz. Globálna ekonomika čelí ďalším problémom pre zmeny obchodných politík a geopolitické napätia.

Rozvojové a rozvíjajúce sa ekonomiky, medzi ktoré patria aj Čína, India a Brazília, prispeli od roku 2000 približne 60-timi percentami ku globálnemu rastu, čo je dvojnásobok ich podielu v 90. rokoch minulého storočia. Teraz však čelia vonkajším hrozbám vyplývajúcim z protekcionistických opatrení a geopolitickej fragmentácie, ako aj z prekážok pri implementácii štrukturálnych reforiem.

Ďalšie dôležité správy

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky 21. septembra 2007 vo Frankfurte nad Mohanom. Jednotná európska mena dosiahla v piatok úroveò 1,41 USD/EUR . FOTO TASR/AP  The Euro sign is seen in front of the European Central Bank in Frankfurt, central Germany, on Friday, Sept. 21, 2007. The euro kept up its unassailable upward march on Friday, breaking through US$1.41, and setting a new high, a record analysts said is likely to be broken again and again. (AP Photo/
Neprehliadnite

Eurozóna bude v roku 2025 čeliť hrozbám zvnútra aj zvonka, varujú ekonómovia