Ťažobné spoločnosti kryptomien, vrátane firiem HashCow a BTC.TOP, zastavujú svoje operácie v Číne po tom, čo Peking zosilnel svoje ťaženie proti ťažbe bitcoinu a obchodovaniu s ním. Výbor Štátnej rady, ktorý vedie vicepremiér Liou Che, oznámil pritvrdenie v piatok večer. Bolo to prvýkrát, kedy sa krajina zamerala na ťažbu virtuálnej meny, čo je v Číne veľký obchod. Podľa niektorých odhadov sa Čína na globálnej ťažbe kryptomien podieľa až 70 percentami, napísala agentúra Reuters.
Huobi Mall, ktorý je súčasťou kryptoburzy Huobi, v pondelok uviedol, že pozastavil všetky služby v oblasti ťažby kryptomien klientom v pevninskej Číne a zameria sa na aktivity v zahraničí. Rovnako skupina ťažiarov BTC.TOP oznámila pozastavenie podnikania v Číne s odvolaním na regulačné riziká. HashCow uviedol, že zastaví kúpu nových zariadení pre ťažbu kryptomien.
Čína sľúbila zasiahnuť proti ťažbe a obchodovaniu s bitcoinmi, kryptomeny opäť padli
Ťažiari kryptomien používajú stále výkonnejšie, špeciálne navrhnuté počítačové vybavenie na overenie transakcií s virtuálnymi mincami v rámci procesu, ktorého výsledkom je vyťaženie nových kryptomien, ako bitcoin. Ťažba kryptomien ale spotrebováva obrovské množstvo energie, čo je v rozpore s čínskymi cieľmi na uhlíkovú neutralitu, upozornil investor Novem Arca Technologies Čchen Ťia-che. Zásah proti kryptomenám v Číne je podľa neho tiež súčasťou zvýšenej snahy vlády obmedziť špekulatívne obchodovanie s kryptomenami.
Bitcoin po poslednom čínskom zásahu pokračoval v poklese a teraz je takmer 50 percent pod svojím rekordným maximom. V nedeľu oslabil až o 17 percent, potom však časť svojich strát zmazal a pri obchodovaní v Ázii zostal stabilný. Ďalšia kryptomena ethereum klesla v nedeľu na dvojmesačné minimum a zo svojho rekordu, na ktorý sa vyšplhala pred 12 dňami, stráca 60 percent.
Ochrana investorov a pranie špinavých peňazí sú hlavnými obavami globálnych finančných regulátorov, ktorí stále bojujú s otázkami či a ako by mali regulovať odvetvie kryptomien.
Cena kryptomeny Bitcoin prudko klesla, drží sa však nad úrovňou 50-tisíc dolárov
Podľa odhadov by ročná spotreba energie na ťažbu kryptomien v Číne mala podľa nedávnej štúdie uverejnenej v Nature Communications dosiahnuť vrchol v roku 2024, kedy by mala predstavovať približne 297 terawatthodín. To je viac, než bola spotreba energie v celom Taliansku v roku 2016.
Čína už stratila pozíciu globálneho obchodného centra pre kryptomeny, keď v roku 2017 zakázala v krajine kryptoburzy.
Čchen sa domnieva, že ak nebude posadnutosť kryptomenami potlačená, môže sa vytvoriť situácia podobná holandskej „tulipánománii" v 17. storočí, ktorá je často považovaná za prvú finančnú bublinu zaznamenanú v histórii. „Jediný rozdiel je, že po prasknutí tulipánovej bubliny zostali krásne kvety. Ale až praskne bublina virtuálnej meny, zostanú iba nejaké počítačové kódy," dodal Čchen.