Župan Marián Kotleba návrh uznesenia uvítal a za jeho odsúhlasenie sa poslancom poďakoval. "Som presvedčený, že budúce generácie žijúce v našom kraji to ocenia," uviedol po hlasovaní.
Kým predchádzajúce Zastupiteľstvo BBSK už v apríli minulého roka vyjadrilo nesúhlas s použitím kyanidového lúhovania v okrese Detva, obdobné uznesenie týkajúce sa Kremnice v auguste aj v októbri stiahlo z programu rokovania, čo presadil vtedajší väčšinový klub Smer-SD – HZDS. Za piatkové uznesenie už hlasovali aj poslanci súčasného väčšinového klubu Smer-SR – KDH.
Nezávislý poslanec Dušan Gelien, ktorý bol vlani jedným z predkladateľov uznesenia o nesúhlase s povrchovou ťažbou a kyanidovým lúhovaním v Kremnici, je s piatkovým rozhodnutím svojich kolegov spokojný. Osobitné uznesenie ku Kremnici sa tým už podľa neho stalo bezpredmetným. "Nesúhlas s kyanidovou metódou bude platiť pre celý kraj, preto je bezpredmetné riešiť lokálne dobývacie priestory," uviedol D. Gelien.
Aktivista z občianskeho združenia Kremnica nad zlato, bojujúceho proti zámeru povrchovej ťažby zlata v Kremnici, Ľuboš Kürthy pre agentúru SITA povedal, že uznesenie ako deklaráciu vítajú, ale nie je to všetko a dôležité bude, ako sa bude napĺňať konkrétnymi činmi v reálnej politike.
"Máme svoje skúsenosti s väčšinovým klubom v zastupiteľstve BBSK. Ďalšia skúška bude schvaľovanie zmeny územného plánu BBSK, ku ktorému sa práve končí pripomienkové obdobie. Podali sme, rovnako ako kolegovia z Detvy, k nemu svoje pripomienky, uvidíme, ako sa s nimi naloží," povedal Ľ. Kürthy.
Dobývací priestor v Kremnici má zhruba 12 štvorcových kilometrov a patria doň štyri pätiny územia Kremnice aj celá obec Kremnické Bane. Určený je od roku 1961, pričom hlbinná ťažba sa tam pre nerentabilnosť skončila v roku 1971.
Od roku 2006 sa tam snaží rozbehnúť povrchovú ťažbu firma Kremnica Gold, respektíve jej sesterská firma Kremnica Gold Mining, od decembra 2012 s názvom Ortac. Mesto Kremnica ani okolité obce s tým nesúhlasia.
Ťažiť zlato v lokalite Biely vrch v Detve v bezprostrednom susedstve areálu detvianskych strojární plánuje spoločnosť EMED Slovakia, dcéra cyperskej firmy EMED Mining. O jej žiadosti o určenie dobývacieho priestoru zatiaľ banský úrad nerozhodol. Dotknuté samosprávy ani strojárske firmy so zámerom nesúhlasia a v boji proti nemu sa najvýraznejšie angažuje občianske združenie Podpoľanie nad zlato.