Ťažba zemného plynu v Rusku v prvom polroku medziročne klesla takmer o 13 percent na 319,3 miliardy kubických metrov. Spôsobilo to rozhodnutie Moskvy zastaviť vývoz do mnohých krajín v Európe, ktorá je jej najväčším trhom. S odvolaním sa na údaje z odvetvia o tom informovala agentúra Bloomberg.

Rusko začalo výrazne znižovať ťažbu plynu vlani. Po roztržke so Západom kvôli invázii Moskvy na Ukrajinu krajina zastavila väčšinu dodávok plynovodmi do Európy.

V júni Rusko vyťažilo 42,8 miliardy kubických metrov plynu, čo je o 8,6 percenta menej ako vlani v rovnakom mesiaci. Rozsah medziročného poklesu sa postupne znižuje, pretože v tomto období roku 2022 už Kremeľ začal obmedzovať vývoz.

Väčšina poklesu za prvý polrok pripadá na spoločnosť Gazprom, ktorá začiatkom roka zastavila pravidelné zverejňovanie svojich prevádzkových údajov.

Spoločnosť Novatek, druhý najväčší výrobca plynu v krajine, ktorý dodáva predovšetkým skvapalnený zemný plyn (LNG), znížila za polrok svoju produkciu o 1,9 percenta na 39,8 miliardy kubických metrov. Európska únia, ktorá predtým odoberala približne 40 percent plynu z Ruska, naďalej dováža ruský LNG.

Firma Rosnefť, ktorá žiadny plyn nevyváža, zvýšila svoju ťažbu o 44 percent na 32,7 miliardy metrov kubických.

Pokles ťažby a zahraničných dodávok v prvom polroku viedol k poklesu rozpočtových príjmov Ruska z tohto segmentu o 46 percent. Daň z ťažby nerastných surovín a vývozné clo dosiahli v tomto období 835,5 miliardy rubľov (7,13 miliardy eur), vyplýva z výpočtov agentúry Bloomberg, ktoré sa zakladajú na údajoch ministerstva financií.

Ďalšie dôležité správy

Europe,Gas,,Valve,On,The,Main,Gas,Pipeline,Eu,,Pipeline
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe vzrástli na 30,60 eura za megawatthodinu