Zmeny v technológii solárnych panelov zvyšujú dopyt po striebre. Táto skutočnosť by ďalej mohla prehĺbiť deficit ponuky tohto kovu na trhu, pretože sa očakáva len malé dodatočné zvýšenie ťažby, upozornila agentúra Bloomberg.
Striebro vo forme pasty tvorí vodivú vrstvu na prednej a zadnej strane kremíkových solárnych článkov. Teraz sa začínajú vyrábať účinnejšie verzie článkov, ktoré využívajú oveľa viac striebra, čo ďalej zvýši jeho rastúcu spotrebu.
Málo, ale intenzívne
Solárne články síce zatiaľ tvoria pomerne malú časť celkového dopytu po striebre, stále sa však zvyšuje. Podľa odhadu by ich podiel na celkovom dopyte mohol tento rok stúpnuť na 14 percent zo zhruba piatich percent v roku 2014, ukazuje správa priemyselnej asociácie The Silver Institute.
Veľký podiel na tomto raste má Čína, ktorá by tento rok mohla inštalovať viac panelov, než je ich celkový počet v Spojených štátoch.
Solárny priemysel sa vyvíjal tak, aby bol oveľa efektívnejší za použitia menšieho množstva striebra, teraz sa však všetko mení, upozornil obchodník firmy Silver Bullion Gregor Gregersen. Súčasne sa začína ukazovať, že dodávky sú napäté.
Vlani sa ponuka nezmenila, aj keď dopyt vzrástol o takmer pätinu, ukazujú údaje The Silver Institute. Tento rok by produkcia mala vzrásť o dve percentá, zatiaľ čo spotreba v priemysle stúpne o štyri percentá.
Ťažkosti s ťažbou
Problémom pre kupcov striebra je, že zvýšiť ponuku nie je jednoduché vzhľadom na vzácnosť primárnych baní. Približne 80 percent dodávok tohto kovu pochádza z projektov na ťažbu olova, zinku, medi a zlata, kde je striebro vedľajším produktom.
V prostredí, v ktorom sa ťažobníci zdráhajú realizovať nové veľké projekty, nižšia marža striebra v porovnaní s ďalšími drahými a priemyselnými kovmi znamená, že ani pozitívne signály pri cene nestačia na to, aby sa zvýšila jeho produkcia.
A v prípade novoschválených projektov môže ťažba začať napríklad až o desať rokov.
Štúdia Univerzity Nového Južného Walesu predpovedá, že solárny sektor by mohol do roku 2050 vyčerpať 85 až 98 percent globálnych zásob striebra. Objem striebra používaného na jeden článok sa zvýši a podľa jedného z autorov štúdie Bretta Hallama môže trvať päť až desať rokov, kým sa vráti na súčasnú úroveň.
Náhrada za striebro
Čínske spoločnosti aktívne skúmajú možnosti využitia lacnejších alternatív, ako je galvanická pokovovaná meď. Výsledky sú zatiaľ zmiešané.
Šéf najväčšieho svetového výrobcu panelov Longi Green Energy Technology Čung Pao-šen uvádza, že technológie využívajúce lacnejšie kovy sú už dostatočne pokročilé a budú zavedené do masovej výroby čoskoro po tom, ako ceny striebra stúpnu.
Cena striebra sa v súčasnosti pohybuje pod 23 dolárov za troyskú uncu. Tento rok klesla o zhruba päť percent, ale je výrazne nad úrovňou, kde sa nachádzala pred prudkým rastom v roku 2020, keď dopyt podporila pandémia.
Výkonný riaditeľ konzultačnej spoločnosti Precious Metals Insights Philip Klapwijk sa domnieva, že náhrada bude zaujímavejšia, až striebro zdražie zhruba na 30 dolárov za uncu. Podľa neho nenastane „scenár súdneho dňa“, keď by došlo striebro, ale trh pri vyššej cene obnoví rovnováhu.