Vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou boli vždy konfrontačné a koloniálny pohľad Ruska na Ukrajinu trvá po stáročia. Je to súčasť ruskej politiky, kultúry a spoločnosti. V rozhovore pre iROZHLAS.cz to uviedol historik Radomyr Mokryk.
Výsledkom by bol len oddychový čas
„Nejde čisto o Putinovu vojnu, pretože keby došlo na jeho smrť – tá nič nezmení. Toto je iba ďalšia etapa vojny, ktorá trvá v tej či onej podobe po stáročia. Príchod tejto eskalácie sa skôr či neskôr dal očakávať, najmä po roku 2014, okupácii Krymu a ruskom vpáde do Donbasu,“ vyjadril sa.
Mokryk preto považuje za veľmi dôležité uchopenie samotného kontextu.
„Mám dojem, že najdôležitejšie je pochopiť, že v podstate to neumožňuje akékoľvek prímerie, o ktorom sa často hovorí na Západe zo strany intelektuálov aj politikov,“ vysvetlil.
Historik zastáva názor, že by sa tým nič nevyriešilo. Výsledkom by bol len akýsi priestor na oddychový čas súvisiaci s prípravou ďalšej fázy vojny. „Tohto vzťahu Ruska a Ukrajiny je absolútne nevyhnutné si byť vedomí,“ zdôrazňuje.
Musí dôjsť k istej forme demilitarizácie Ruska
Na margo ukončenia súčasnej vojny hovorí, že musí ísť o víťazstvo Ukrajiny aj obnovenie štátnych hraníc podľa definície z roku 1991.
Zároveň však spomína aj istú formu demilitarizácie Ruska.
„Nemôže mať takú vojenskú silu a také možnosti, aby naďalej útočilo - teraz na Ukrajinu, neskôr ale napríklad aj na iné okolité štáty,“ dopĺňa.