Narastajúce obchodné napätie medzi USA, Čínou, ale aj Európskou úniou, ohrozuje globálne dodávateľské siete a zvýši náklady pre firmy a spotrebiteľov. Zintenzívňujú ho hrozby nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť vysoké clá na dovoz, aby podporil domáci priemysel. V prípade EÚ počas predvolebnej kampane spomenul 10- až 20-percentné tarify. Šlo by o vážny zásah, keďže obchod medzi EÚ a USA má hodnotu 1,5 bilióna eur, čo predstavuje 30 percent svetového obchodu.
Pri Európe ani Číne D. Trump nekončí. V deň inaugurácie povedal, že uvažuje o zavedení 25-percentných ciel na dovoz z Kanady a Mexika platných od 1. februára.
Hlavný výskumný pracovník a spoluzakladateľ platformy Zero100 Kevin O'Marah upozornil, že eskalácia obchodného konfliktu by mohla spôsobiť závažné oneskorenia v dodávkach podobné tým počas pandémie. Zvýšené náklady na dovoz, vývoz a transport by priamo ovplyvnili ceny produktov, ktoré by následne znášali spotrebitelia.
Kritické súčasti v izolácii
Firmy by boli nútené hľadať nových dodávateľov a zákazníkov, pričom obchod by sa mohol obmedziť na geografické bloky v závislosti od zavedených ciel.
Bidenomika nakopla rast HDP, no vydláždila cestu do úradu Trumpovi. Čo čakať prvých 100 dní?
„Obchodná vojna medzi USA a Čínou by mohla izolovať kritické časti strategických dodávateľských reťazcov, ako sú elektromobily, solárna energia a polovodiče,“ vysvetlil K. O'Marah na Svetovom ekonomickom fóre v Davose podľa portálu euronews.com. „To by zvýšilo náklady pre všetky krajiny, keďže spoločnosti by museli investovať do domácich zdrojov na udržanie spoľahlivých dodávok“.
Európsky komisár pre priemysel Stéphane Séjourné varoval amerického prezidenta len niekoľko hodín pred jeho inauguráciou, že prípadná obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Európou by znemožnila EÚ splniť ambicióznejšie ciele v oblasti obranných výdavkov.
Hoci S. Séjourné súhlasí, že Európa musí viac investovať do obrany, zdôraznil, že to nebude možné, ak sa obchodné vzťahy s USA zhoršia. „Nemôžeme to dosiahnuť s obchodnou vojnou pred našimi dverami, pričom národné rozpočty jednoducho nemajú kapacitu na zvýšenie obranných výdavkov nad tri percentá HDP,“ povedal v rozhovore pre France Inter.
D. Trump tlačí na oveľa vyššie výdavky a v posledných dňoch dokonca navrhol, aby členovia NATO vynakladali až päť percent HDP na obranu – cieľ, ktorý ani samotné USA momentálne nedosahujú.
Trumpove slová môžu byť pre Grónsko zničujúce. Ťažobní investori sa boja okupácie USA
V stávke je veľa pre obe strany
Varovný prst zdvihla aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Síce vo švajčiarskom Davose nespomenula priamo D. Trumpa, ale zdôraznila hlboké väzby medzi oboma ekonomikami. „Žiadne iné ekonomiky na svete nie sú tak integrované ako my,“ povedala. „Spoločnosti zamestnávajú v USA 3,5 milióna Američanov a ďalší milión amerických pracovných miest závisí priamo od obchodu s Európou. V stávke je veľa pre obe strany,“ vyhlásila.
Americké lietadlá a lieky sa vyrábajú z materiálov a nástrojov dovážaných z EÚ, ktorá zase dováža veľa digitálnych služieb aj skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Pre EÚ tak bude prioritou prepojenie s novou administratívou. „Našou prioritou bude angažovať sa, diskutovať o spoločných záujmoch a byť pripraveným rokovať,“ povedala podľa TASR.