Ministri energetiky Európskej únie v piatok prijali balík opatrení na upokojenie energetickej krízy.

Opatrenia zahŕňajú daň z neočakávaných nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich alebo rafinujúcich ropu, plyn a uhlie. Ďalšími dvoma hlavnými prvkami plánu sú dočasný strop tržieb nízkonákladových výrobcov elektriny, čo sa týka veterných, solárnych a jadrových spoločností, ako aj povinnosť pre 27 členských krajín eurobloku znížiť spotrebu elektriny aspoň o 5 percent počas špičky.

Hlavná ťarcha na pleciach jednotlivých štátov

Europoslanec Robert Hajšel zastáva názor, že dnes schválený balík opatrení neprináša žiadny výraznejší pozitívny efekt „z hľadiska devastačne vysokých  cien energií“.

Dohodnuté zdroje príjmov na kompenzovanie domácností a podnikov považuje za otázne. Podľa neho opatrenia Slovensku príliš nepomôžu. Jedným dychom doplnil, že je však lepšia zlá dohoda, ako žiadna dohoda. Zastáva názor, že o tom svedčí mierny pokles cien plynu na burze TTF v Amsterdame.

„Ako sa ale dalo čakať, aj  po dosiahnutí tejto dohody hlavná ťarcha ostáva na pleciach jednotlivých štátov, pričom slovenská vláda konečne musí urobiť všetko pre to, aby na potrebné kompenzácie vysokých cien pre podniky, samosprávy a najmä domácnosti využila miliardy doteraz nevyčerpaných eurofondov,“ hovorí Hajšel.

Plán B je pripravený

Na rozhodnutie ministrov zareagoval aj predseda vlády Eduard Heger, ktorý si myslí, že prijaté opatrenia Slovensku nepomôžu. Podľa neho riešenie nie je solidárne so všetkými európskymi krajinami.

Vysvetľuje, že Slovensko je jedna z najpriemyselnejších krajín EÚ a spomedzi krajín EÚ máme najväčší podiel výdavkov domácností na energie.

„Máme pripravený plán B. To znamená, že elektrina, ktorá sa na Slovensku vyrobí, nepôjde do tých krajín, ktoré ju majú kúpenú, ale dáme ju našim občanom a našim firmám," vyjadril sa Heger.

Euractiv informuje, že chce premiér obchodníkom, ktorí majú dodávky elektriny na budúci rok od Slovenských elektrární odkúpené zaplatiť cenu, za ktorú elektrinu kúpili. 

Heger pripustil, že je v hre ešte možnosť dobrovoľného prerozdelenia zdanenia mimoriadnych ziskov energetických spoločností, ktoré prijaté opatrenie na úrovni EÚ umožňuje.

Ďalšie dôležité správy

JB 35 Sibír - Ruský prezident Vladimir Putin sa chystá na jazdu v terénnom aute spolu s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom počas ich víkendovej návštevy tajgy na Sibíri 21. marca 2021. FOTO TASR/AP

In this photo made available on Sunday, March 21, 2021, Russian President Vladimir Putin poses for a photo at a tracked all-terrain vehicle, in a taiga forest in Russia's Siberian region in Russia. Putin and Russia Defense Minister Sergei Shoigu are spending this weekend in Siberia, said Kremli
Neprehliadnite

Bruselská ruská ruleta s cenami ropy. Len aby nebol výsledkom nedostatok palív na Slovensku