Aktualizované 23:00 Ako najsilnejšia jednotlivá strana z volieb vzišlo protestné Hnutie piatich hviezd (M5S) so zhruba 32,8 percentami hlasov. Formácia ľavého stredu okolo vládnucej Demokratickej strany (DS) získala približne 22,9 percenta hlasov. Stredopravá koalícia tak nezískala parlamentnú väčšinu.

Najväčším prekvapením je, že sa Taliani odvrátili od tradičných strán a dali prednosť antisystémovým, euroskeptickým a krajne pravicovým zoskupeniam, píšu médiá. Agentúra ANSA za víťaza označuje antisystémové M5S a protiimigračnú a euroskeptickú LN, ktorá dostala aj najviac hlasov v rámci stredopravej koalície (o viac ako tri percentuálne body než Berlusconiho FI).

Talianskym premiérom môže byť muž, ktorý euro nazýva zlým projektom

Volička si fotí svojho favorita Zdroj: SITA / AP

Vládnuca DS Mattea Renziho prepadla, získala necelých 19 percent. Jej predseda a bývalý premiér sa preto rozhodol odstúpiť.

Juh a hlavné talianske ostrovy, Sicília a Sardínia, jednoznačne získalo M5S, severu dominuje stredopravá koalícia. Strany ľavého stredu si udržali iba dve enklávy na severe - Toskánsko a autonómny región Tridentsko-Horná Adiža (južné Tirolsko) pri hraniciach s Rakúskom.

Politická neistota

Médiá píšu o triumfe populistov, veľkom množstve povolebných variantov a hroziacej politickej neistote. Francúzsky prezident Emmanuel Macrona v prvom komentári k talianskym parlamentným voľbám uviedol, že je potrebné brať do úvahy kontext „silného migračného tlaku“, ktorému Taliansko čelilo.

Európska komisia dianie v Taliansku komentovala zdržanlivo. Komisia verí, že taliansky prezident Sergio Mattarello dokáže sprostredkovať vznik stabilnej vlády, povedal novinárom hovorca únijnej exekutívy Margaritis Schinas.

M. Salvinimu zablahoželala aj šéfka francúzskeho krajne pravicového Národného frontu Marine Le Pen a tiež holandský predák odporcov islamu a predseda Strany pre slobodu Geert Wilders. Stredopravá koalícia má teraz podľa M. Salviniho „právo a povinnosť vládnuť“.

„Držím slovo a záväzky voči stredopravej koalícii,“ povedal M. Salvini, čo vylučuje, že by do vlády vstúpil s M5S. Táto možnosť vzbudzovala medzi niektorými európskymi politikmi i médiami obavy.

Víťazstvo jeho strany v koalícii znamená, že M. Salvini, ktorý okrem iného označuje spoločnú menu euro za zlý projekt. bude kandidátom na premiéra.

Škodujú talianske banky

Nárok zostaviť vládu vznáša aj 31-ročný Luigi Di Maio, šéf M5S. „Je našou povinnosťou dať Taliansku vládu ... Sme (M5S) politickou silou, ktorá zastupuje celú krajinu, čo o ostatných formáciách povedať nemôžem. Z tejto pozície by sme mali vládu nevyhnutne zostaviť my,“ povedal na tlačovej konferencii v Ríme.

Hnutie je podľa neho „pripravené rokovať so všetkými stranami“, hoci predtým možnosť koalície zavrhovali. Dialóg podmieňuje tým, že základom bude program hnutia. L. Di Maio už rokuje s menšou ľavicovou stranou Slobodní a rovní (leu) Pietra Grassa, ktora získala niečo cez tri percentá hlasov.

Ekonómovia sa obávajú, že tretia najväčšia ekonomika eurozóny teraz bude čeliť dlhému obdobie politickej neistoty. Talianske akcie začali obchodovanie poklesom o jedno percento, zatiaľ čo širší paneurópsky index STOXX 600 mierne rastie. Škodujú hlavne talianske bankové spoločnosti, vzhľadom na to, že vlastnia veľkú časť štátnych dlhopisov. Akcie mediálnej spoločnosti Silvia Berlusconiho Mediaset sa prepadli o takmer päť percent.

Taliani volili do Poslaneckej snemovne i do Senátu. Taliansky politický systém je v Európe ojedinelý v tom, že obe komory majú rovnaké právomoci a volia sa na rovnaký počet rokov. Volebná účasť bola podľa ministerstva vnútra okolo 73 percent.