Dovolenkári smerujúci na talianske pláže môžu v najbližších týždňoch čeliť problémom, keďže prenajímatelia plážových ležadiel hrozia štrajkom. Ide o reakciu na fakt, že sa musia vzdať výnosného biznisu. Dve z hlavných podnikateľských asociácií v tomto sektore plánujú zatvoriť prevádzky na dve až štyri hodiny niekoľkokrát v auguste, aby zvýšili tlak na vládu Giorgie Meloniovej.
„Chceme, aby počuli zúfalé výkriky z talianskych pláží,“ povedal prezident Talianskej únie plážových podnikateľov Antonio Capacchione pre Financial Times. „Ľudia dôverovali zákonom štátu, ktoré hovorili ‚investujte, koľko chcete‘, a teraz čelia vláde, ktorá sľubovala všetko a nerobí nič.“
Tlak z Bruselu na Taliansko, aby zrušilo 30-tisíc koncesií umožňujúcich správu pláží, rastie už roky. Udelili im ich pred desiatkami rokov za nízke poplatky, no teraz Európska komisia presadzuje, aby mohli byť prerozdelené prostredníctvom súťaže. Majitelia koncesií, ktorí prevádzkujú či už jednoduché chatky s ležadlami a slnečníkmi, ale aj luxusné reštaurácie a hotely, predstavujú vplyvnú skupinu, ktorá sa tvrdo bráni konkurencii.
Európska komisia spustila proti Taliansku konanie za porušenie predpisov v roku 2020 po tom, čo vláda pod vedením populistického Hnutia piatich hviezd prijala zákon predlžujúci koncesie do roku 2033. Nasledujúca vláda pod vedením Maria Draghiho v snahe ukončiť spor súhlasila, aby všetky existujúce koncesie zrušili a vyhlásili nové aukcie na konci roku 2023. Jeho vláda ale padla skôr, než mohla reformy uskutočniť.
G. Meloniová predĺžila platnosť existujúcich koncesií do konca roku 2024. Jej vláda tiež zmapovala talianske pobrežie s dĺžkou 7 900 kilometrov v snahe ukázať Bruselu, že je dostatok voľných pláží a nie je potrebné rušiť existujúce koncesie. Komisia odmietla tvrdenie Ríma a vyzvala Meloniovej vládu, aby pokračovala v sľúbenej reforme.