Daň z mimoriadnych ziskov energetických spoločností zatiaľ talianskej štátnej kase vyniesla výrazne menej peňazí, ako očakávala vláda.

Taliansko bolo medzi prvými európskymi krajinami, ktoré daň zaviedli, a očakávalo výnos desať až 11 miliárd eur. Mnohé firmy ale novú daň platiť odmietajú a obrátili sa kvôli na súdy, uviedla dnes agentúra Reuters.

Sadzba dane predstavuje 25 percent a podľa vlády by sa mala týkať mimoriadnych ziskov vo výške zhruba 40 miliárd eur. Energetické firmy mali povinnosť uhradiť prvú zálohu vo výške 40 percent odhadovaného odvodu do konca júna, a so sankciou tak mohli urobiť do konca augusta.
V riadnom termíne do konca júna talianska štátna kasa dostala zhruba jednu miliardu eur a do konca augusta potom ďalšiu miliardu eur.

Ministerstvo financií však počítalo s dvojnásobným výnosom. K platbe dane energetickej firmy verejne vyzval aj premiér Mario Draghi.

Mnohé firmy však daň platiť odmietajú a niektoré sa obrátili na súd, píšu talianske médiá. Firmy sa napríklad sťažujú, že mechanizmus, ktorý zákon určuje pre výpočet mimoriadneho zisku, je založený na odvodoch DPH a nie na skutočných ziskoch. Ani samotný výpočet nie je podľa firiem príliš jasný. Napríklad energetický gigant Eni na konci augusta ohlásil, že sa pomýlil vo výpočte očakávaného odvodu dane, ktorý sa tak zvýšil z 550 miliónov na takmer trojnásobok. Firma potom doplatila na zálohe 340 miliónov eur.

Vzhľadom na problémy ministerstvo financií zvažuje niektoré zmeny v úprave dane. Odvod by sa týkal menej firiem, ale sadzba by sa zvýšila na 50 percent. Z mechanizmu výpočtu by boli vylúčené niektoré jednorazové faktory, napríklad firemné akvizície.

Výnos z dane mal podľa zámerov premiéra Draghiho pokryť časť výdavkov na pomoc domácnostiam a firmám, na ktorú vláda doteraz vyčlenila 52 miliárd eur. Pre infláciu však výrazne rastú výnosy niektorých ďalších daní, napríklad DPH.

Ďalšie dôležité správy

Daily Life In Japan
Neprehliadnite

Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky LNG, ktorý bude prúdiť cez Taliansko