Postupné zvyšovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je znepokojujúce pre silne zadlžené krajiny, ako je Taliansko. Uviedol to dnes taliansky minister hospodárstva Giancarlo Giorgetti.
Rím kritizuje ECB
„Ako štát sme niekoľko rokov ťažili z priaznivej situácie, keď sa úrokové sadzby nachádzali blízko nuly,“ upozornil Giorgetti. „To sa teraz mení,“ dodal.
ECB tento týždeň podľa očakávania zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 2,50 percenta. Tempo zvyšovania úrokov tak síce spomalilo oproti predchádzajúcim dvom zasadnutiam, zároveň však predpovedala ďalší rast sadzieb v najbližších mesiacoch. ECB začala zvyšovanie úrokov v júli, reagovala tak na rast inflácie. Predtým niekoľko rokov držala základnú sadzbu na rekordnom minime nula percent.
Členovia talianskej pravicovej vlády postup ECB kritizujú, pretože silne zadlženým členským štátom eurozóny výrazne zvyšuje náklady na správu dlhu. Taliansky vicepremiér a líder strany Liga Matteo Salvini postup ECB označil za „neuveriteľný, nepochopiteľný, znepokojivý“. Taliansky minister obrany Guido Crosetto potom vyhlásil, že postup ECB by mohol pomôcť Rusku podkopať solidaritu západných krajín s Ukrajinou.
Talianske opatrenia
Podľa ministra hospodárstva by zvyšovanie úrokových sadzieb malo predstavovať výzvu na väčšiu opatrnosť v oblasti verejných financií. Taliansko v rozpočte na budúci rok vyčlenilo okolo 21 miliárd eur na pomoc rodinám a podnikom s vysokými nákladmi na elektrinu a plyn v prvom kvartáli, napísala agentúra Reuters.
Podľa Giorgettiho je nerealistické predpokladať, že náklady na energie do marca klesnú. Vláda teraz podľa neho uvažuje o nových opatreniach, vrátane mechanizmu, ktorý by mal motivovať k znižovaniu spotreby energií.
Giorgetti tiež vyzval Európsku úniu na dôraznú a strategickú reakciu na americký zákon o znížení inflácie (IRA), ktorý počíta s dotovaním výroby spojenej s ekologickou transformáciou. „Niektoré talianske podniky v súvislosti s IRA zvažujú presun produkcie do USA. To by bola katastrofa,“ vyhlásil.
IRA bola prijatá tento rok v lete. Krajiny EÚ sa však naň pozerajú s veľkou nevôľou. Obávajú sa, že zákon môže vďaka svojim štedrým daňovým úľavám odlákať podniky z EÚ a znevýhodniť európske spoločnosti, od výrobcov áut po výrobcov ekologických technológií.