Progresívne strany Talianska by sa mali spojiť a zabrániť tomu, aby sa extrémna pravica dostala k moci, tvrdí pre Euractiv španielska europoslankyňa z frakcie sociálnych demokratov (S&D) Iratxe Garcíová Pérezová.
„Ešte viac by to podkopalo hodnoty demokracie a právneho štátu, na ktorých je EÚ založená, a ich nacionalistický program by oslabil jednotu a solidaritu, ktorú teraz tak veľmi tvárou v tvár ruskej agresii potrebujeme,“ vysvetľuje europoslankyňa.
Podľa nej je situácia znepokojivá, no Garcíová Pérezová verí, že Taliani sa do rúk extrémnej pravice nezveria.
Voľby by vyhrala krajná pravica
Z najnovších prieskumov verejnej mienky vyplynulo, že pravicová koalícia pozostávajúca z Meloniovej strany Bratia Talianska, zo Salviniho strany Liga a Berlusconiho strany Vpred Taliansko by voľby so 48,2 percentami vyhrala.
Mnoho Talianov je podľa Garcíovej Pérezovej nespokojných, pretože vnímajú narastajúce spoločenské rozdiely, zhoršenie pracovných podmienok a príležitostí či globálne výzvy, akými sú migrácia či zmena klímy.
„Prikloniť sa k izolacionizmu tieto problémy nevyrieši,“ varovala europoslankyňa, podľa ktorej by sa progresívne strany mali spojiť a vybudovať v rámci Európy spojenectvá, ktoré budú tieto výzvy riešiť spoločne.
Talianskej Demokratickej strane sa už podarilo zjednotiť sedem ľavicových strán, no zatiaľ sa zdá, že to na porazenie pravice nestačí.
Výsledok ovplyvní aj EP
Nasledujúce talianske voľby nebudú kľúčové iba pre túto stredomorskú krajinu, ale aj pre celú EÚ, keďže ich výsledok ovplyvní politickú rovnováhu v Európskom parlamente.
Nemecký europoslanec z frakcie S&D Udo Bullmann si myslí, že talianska vláda na čele s radikálnou pravicou by mohla otvoriť dvere „orbánizácii“ demokracie v jednom zo zakladajúcich štátov EÚ, čo by blok priviedlo naspäť do jej neliberálnej minulosti. To by ešte viac posilnilo neliberálne stránky spoločnosti a prehĺbilo rozdiely, uzatvára europoslanec.