Talianska vláda uvalila nútenú správu na oceliarsku spoločnosť Acciaierie d 'Italia (ADI), predtým známu ako Ilva. Cieľom tohto kroku je snaha udržať firmu, ktorej hlavným akcionárom je oceliareň ArcelorMittal a štát v nej má podiel 38 percent, pri živote. Za správcu firmy vymenovali dlhoročného manažéra oceliarskeho priemyslu Giancarla Quarantu. Ten má s oceliarňou ADI dlhoročné skúsenosti. Bol manažérom za bývalých majiteľov a pracoval tu aj za predchádzajúcej nútenej správy v roku 2015.

Budú hľadať nového investora

Nútená správa má umožniť ADI reorganizovať dlhy a záväzky, zatiaľ čo vláda bude hľadať nového partnera pre firmu. Rím plánuje poskytnúť ADI päťročnú pôžičku 320 miliónov eur. Oceliareň sa dostala do problémov kvôli rastu cien energií a poklesu cien valcovaných oceľových zvitkov. Chýba jej hotovosť a má obrovské dlhy u dodávateľov, vrátane energetického giganta Eni. Hlavný závod firmy v juhotalianskom meste Taranto je jedným z najväčších v Európe a je významným zamestnávateľom na málo rozvinutom juhu Talianska.

Arcelormittal vlastní v ADI podiel 62 percent. Firma vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie Ríma ukončilo jej účasť v ADI. Podľa agentúry Reuters sa ArcelorMittal nezmienil o žiadnom pláne podniknúť právne kroky proti rozhodnutiu talianskej vlády. Dodal iba, že do ADI investoval viac ako dve miliardy eur, zatiaľ čo talianska vláda poskytla oceliarni menej ako tretinu zo sľúbených dvoch miliárd eur.

Minister priemyslu Adolfo Urso uviedol, že existuje viacero oceliarskych spoločností, ktoré sú pripravené vstúpiť do ADI a ArcelorMittal nahradiť. Podľa talianskych médií má o oceliareň záujem ukrajinská skupina Metinvest, talianska firma Arvedi a Vulcan Green Steel, divízia indickej skupiny Jindal Steel and Power.

Politický problém pre vládu

Produkcia ADI klesla na tri milióny ton, jej kapacita je pritom až osem miliónov ton. Zatvorenie firmy, ktorá má viac ako 10-tisíc zamestnancov, by mohlo byť veľkým politickým problémom pre vládu. Premiérka Giorgia Meloniová sľúbila posilniť priemyselnú základňu Talianska a vytvoriť pracovné miesta.

Talianska vláda firmu vybudovanú za verejné peniaze v 60. rokoch predala v roku 1995 rodine Rivovcov. V roku 2012 boli majitelia oceliarne obvinení, že v oblasti spôsobili ekologické a zdravotné problémy. O tri roky neskôr firma skončila pod osobitnou správou, a nakoniec ju kúpil ArcelorMittal.

Kvôli schváleniu prevzatia talianskej firmy sa ArcelorMittal musel zbaviť svojej huty v Ostrave. Tú v júli 2019 získala firma Liberty Steel z globálneho koncernu GFG Alliance britského podnikateľa Sanjeeva Guptu. Aj Liberty Ostrava má problémy. Firma už dlhšie čelí poklesu dopytu a nie je schopná platiť záväzky. Zamestnanci tak sú od vlaňajšieho 22. decembra doma, pretože dodávateľ kvôli dlhu zastavil oceliarni dodávky energií. Ostravskú firmu chráni pred veriteľmi moratórium vyhlásené súdom.

Ďalšie dôležité správy

KK51 Port Talbot - Na snímke areál britských oceliarní Tata Steel 15. septembra 2023 v anglickom Port Talbote. Približne 3000 zamestnancov v najväčšej britskej oceliarni Tata Steel v Port Talbot čelí vyhliadke na stratu miesta v rámci vládneho balíka na podporu výroby tzv. zelenšej ocele. FOTO TASR/AP
A general view of Tata Steel's Port Talbot steelworks in south Wales where workers are facing huge job losses following an expected announcement by the Government about a deal to decarbonise the co
Neprehliadnite

Oceliareň Tata Steel potvrdila, že zruší v Británii 2 800 pracovných miest