Šéfka talianskeho vládneho kabinetu G. Meloniová zviedla ostrý boj s Čínou o jeden z najväčších talianskych korunovačných klenotov medzi domácimi firmami. Výsledkom je víťazstvo niekdajšieho generálneho riaditeľa spoločnosti Pirelli Marca Tronchettiho Proveru. Spoločnosť potvrdila, že jeho nástupca Giorgio Bruno končí na vedúcej pozícií, čím si M. Tronchetti opäť upevnil svoj podiel vo firme zaoberajúcej sa výrobou pneumatík. Informuje o tom Bloomberg.

Tento krok prichádza potom, čo Meloniovej vláda intervenovala, aby bol obmedzený vplyv najväčšieho akcionára Pirelli, čínskej spoločnosti Sinochem International, ktorá G. Bruna podporovala. Jeho odchod je vyvrcholením kampane premiérky na ochranu „talianstva“ v najvýznamnejších firmách v krajine, čo bol jej kľúčový predvolebný sľub, keď sa vlani dostala k moci. Taliansko bolo tiež jedinou krajinou skupiny G7, ktorá sa v roku 2019 prihlásila k ambicióznej čínskej iniciatíve Nová hodvábna cesta, a teraz chce von.

Potom, čo v roku 2015 došlo k odsúhlaseniu investície Sinochemu do Pirelli vo výške 7,7 miliardy dolárov, začal 75-ročný M. Tronchetti biť na poplach pred rastúcim vplyvom čínskej spoločnosti. Obával sa najmä o high-tech patenty a údaje z pneumatík zozbierané senzormi. Pirelli je výhradným dodávateľom pneumatík seriálu pretekov F1, ako aj dlhoročným sponzorom futbalového veľkoklubu Inter Miláno.

Krajina na Apeninskom polostrove sa teraz stala lakmusovým papierikom toho, ako môže západná ekonomika s hlbokými obchodnými vzťahmi s Čínou znížiť túto ekonomickú a podnikovú závislosť bez toho, aby si z Pekingu urobila nepriateľa.

Uplatnili „zlatú moc“

Záležitosti vyvrcholili minulý týždeň, keď vláda uplatnila tzv. zlatú moc, ktorá v Taliansku umožňuje štátu dohľad nad obchodmi s majetkami, ktoré sa považujú za strategicky významné. Rozhodnutie zo 16. júna udeľuje najväčšiemu talianskemu akcionárovi Pirelli spoločnosti Camfin a nie spoločnosti Sinochem právo vybrať si budúceho generálneho riaditeľa výrobcu pneumatík.

Do tejto funkcie bol menovaný Andrea Casaluci, pričom M. Tronchetti zostáva výkonným podpredsedom. Údajne sa na tom priamo dohodla dvojica Tronchetti - Meloniová v rímskom Paláci Chigi, ktorý je oficiálnym bydliskom talianskych premiérov.

Talianska vláda zároveň zrušila niektoré z najtvrdších opatrení, ktoré predtým uplatňovala, ako je nútený odpredaj podielu Sinochemu v Pirelli. Opatrenia, ktoré administratíva zaviedla, majú podľa osoby oboznámenej s problematikou zdôrazniť, že rozhodnutia o talianskych spoločnostiach sa budú prijímať v Taliansku a pod priamym vládnym dohľadom.

Je to „obojstranné posolstvo,“ povedal profesor stratégie a marketingu na milánskej Polytechnickej univerzite Giuliano Noci. Na jednej strane uviedol Meloniovej stratégiu „Taliansko na prvom mieste“ a na druhej americký tlak na západné spoločnosti, aby znížili svoju expozíciu voči Číne. Rozhodnutie talianskej vlády „hovorí Číňanom, že nebudú nútení predať svoj podiel v Pirelli a zároveň Američanom odkazuje, že nápravné opatrenia sú dostatočne prísne,“ vysvetlil G. Noci.

S podobným problémom zápasia aj ďalšie európske spoločnosti. Nemecká vláda nalieha, aby firmy znížili závislosť od Číny, no šéfovia skupín od BASF cez Mercedes-Benz po Siemens a Volkswagen zatiaľ váhajú. Peking trvá na tom, aby rozhodnutia prijímali spoločnosti, nie vlády.

Ďalšie dôležité správy

EBE 28 Rím - Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová počas tlačovej konferencie k návrhu rozpočtu na rok 2023 v Ríme v utorok 22. novembra 2022. FOTO TASR/AP


Italian Premier Giorgia Meloni talks to journalists during a press conference to present the 2023 proposed budget in Rome, Tuesday, Nov. 22, 2022. (AP Photo/Gregorio Borgia)
Neprehliadnite

Talianska vláda chce zlepšiť ochranu značky Made in Italy. Meloniová hovorí o jej posilňovaní