Taliansko, Poľsko a Maďarsko vyjadrili znepokojenie nad návrhom Európskej únie, aby členské krajiny znížili svoju spotrebu zemného plynu. Pridali sa tak k verejnému odporu Španielska a Portugalska proti tomuto plánu.

Podľa zdroja blízkeho rokovaniam mali talianski, poľskí a maďarskí veľvyslanci značné výhrady voči myšlienke, ktorú v stredu predstavila Európska komisia, a to znížiť spotrebu plynu o 15 percent počas nasledujúcich ôsmich mesiacov.

Plán EÚ by sa týkal všetkých domácností, výrobcov energie a priemyslu a odráža rastúce obavy, že Rusko by mohlo zastaviť vývoz plynu členským štátom ako odvetu za sankcie po invázii na Ukrajinu.

Zastavenie dodávok by ohrozilo úsilie EÚ o doplnenie zásob pred zimou, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť dodávok do kľúčových odvetví a ochromiť ekonomiku krajín až do budúceho roka.

Komisia poukázala na to, že od januára do apríla EÚ znížila spotrebu plynu celkovo o 5 percent a v členských štátoch, v ktorých došlo k zníženiu, to nemalo žiadny viditeľný vplyv na HDP, uviedli zdroje.

Portugalský štátny tajomník pre energetiku João Galamba pre denník Expresso uviedol, že Portugalsko je úplne proti návrhu EÚ. Krajina musela tento rok zvýšiť spotrebu zemného plynu na výrobu elektrickej energie kvôli nízkej produkcii vodnej energie v období sucha a plán EÚ je podľa J. Galambu „neudržateľný", pretože by Portugalsko zostalo bez elektrickej energie.

Španielsko nemôže súhlasiť s návrhom Európskej komisie, ktorý ignoruje kľúčové ekonomické a sociálne dôsledky celoeurópskeho prídelového systému, uviedla v stredu podpredsedníčka španielskej vlády Teresa Ribera. Dodala, že zníženie spotreby plynu prinúti krajinu znížiť výrobu elektrickej energie a zastaviť vývoz plynu do zvyšku kontinentu.
„Návrh Európskej komisie môže byť síce východiskovým bodom, ale určite nie je konečným bodom," povedala T. Ribera.

Závislosť od skvapalneného zemného plynu – LNG

Portugalsko a Španielsko sú menej závislé od dodávok ruského plynu ako iné európske krajiny a Pyrenejský polostrov má len obmedzené prepojenie plynovodmi so zvyškom Európy, pričom má veľkú kapacitu na opätovné splyňovanie, aby mohol prijímať dodávky skvapalneného zemného plynu.

Portugalská ropná spoločnosť Galp Energia nakupuje LNG od producentov vrátane Nigérie a spoločnosť EDP-Energias de Portugal dostáva dodávky LNG od spoločnosti Cheniere Energy Inc. v USA a z Trinidadu a Tobago na základe dlhodobých zmlúv.

Španielsko sa taktiež viac spolieha na dodávky LNG, ktoré v júni predstavovali takmer 77 percent jeho dovozu plynu.

Ďalšie dôležité správy