Taliansky liekový regulátor odporučil očkovať vakcínou proti Covidu-19 od spoločnosti AstraZeneca iba osoby vo veku od 18 do 55 rokov. Poukázal na to, že v klinických testoch prípravku boli osoby staršie ako 55 rokov veľmi riedko zastúpené. Kvôli tomu nie je celkom isté, ako u starších osôb, ktoré sú prioritné skupinou v očkované, preparát funguje.
Podmienečnú registráciu preparátu v piatok schválila Európska komisia pre dospelé osoby bez horného limitu veku. Vekový limit nestanovil ani britský regulátor, ktorý povolil používanie preparátu na konci decembra.
AstraZeneca poprela, že jej vakcína má u seniorov nízku účinnosť
Zástupcovia nemeckého regulátora ale vo štvrtok uviedli, že takéto obmedzenie zvažujú. Vakcínu by v Nemecku mali dostať len ľudia mladší ako 65 rokov. Pochybnosti vyjadril tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého je vakcína od spoločnosti AstraZeneca v prípade ľudí starších ako 65 rokov takmer neúčinná.
Seniori sú považovaní za jednu zo zraniteľných skupín obyvateľstva a vo väčšine európskych krajín majú spoločne so zdravotníkmi prednosť v očkovaní proti Covidu-19.
AstraZeneca aj Johnson obhajujú účinnosť vakcíny u ľudí nad 65 rokov
Taliansky regulátor odporučil úradom, aby osoby vo veku 55 rokov a viac rokov dostávali iba ďalšie dve schválené vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer a BioNTech. U nich je účinnosť a bezpečnosť dostatočne preukázaná aj v prípade seniorov.
Taliansko na vakcínu od spoločnosti AstraZeneca veľmi vsádza kvôli menej komplikovanému skladovanie dávok. Do vývoja a výroby prípravku sú navyše zapojené talianske firmy.
Medzi európskymi krajinami Taliansko zaznamenalo jeden z najhorších priebehov epidémie koronavírusu. Od začiatku pandémie sa nákaza preukázala u 2,54 milióna ľudí, z ktorých 88 279 zomrelo.