Talianska vláda sa domnieva, že nie sú nastavené vhodné podmienky pre schválenie dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a skupinou latinskoamerických krajín Mercosur. Rím požaduje väčšiu ochranu poľnohospodárskeho sektora, ktorý sa obáva konkurencieschopnejšieho exportu.

Podobne argumentujú a zmluvu odmietajú aj Francúzsko a Poľsko. Trojica krajín je blízko k dosiahnutiu potrebnej menšiny na zablokovanie dohody na pôde Rady EÚ.

Vyjednávači Európskej komisie by dokument, o ktorom sa rokuje už štvrťstoročie, mohli predstaviť na samite Mercosuru. Na jeho strane by potom schválenie mohlo byť relatívne hladké pre zmenu vlády v Argentíne. Súčasný prezident Javier Milei totiž na rozdiel od predchodcov dohodu s EÚ podporuje.

Ďalšie dôležité správy

AZ7 Berlín  - Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a novozélandský podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Raymond Peters (nie je na snímke) počas stretnutia s médiami v Berlíne 28. novembra 2024. FOTO TASR/AP 

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a joint news conference with New Zealand's Deputy Prime Minister and Foreign Minister Winston Raymond Peters, in Berlin, Thursday, Nov. 28, 2024. (Sebastian Christoph Gollnow/dpa via AP)
Neprehliadnite

EÚ musí nevyhnutne uzavrieť dohodu s Mercosurom, znie z Nemecka