Taliansko sa rozhodlo investovať do domácej farmaceutickej spoločnosti Reither, aby podporil vývoj jej vakcíny proti Covidu-19. Podľa vlády sú výsledky prvej fázy klinického testovania vakcíny sľubné a investícia má zaručiť stabilné dodávky vakcíny v prípade, že bude v budúcnosti schválené jej používanie, napísala agentúra Reuters. Výška investície nebola zverejnená.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k protiepidemickým opatreniam v Bratislave 9. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vakcína proti Covid-19 by mala byť účinná i na nový variant, vyhlásil Krajčí

Na vývoji vakcíny s názvom GRADE-COV2 spolupracuje rímska firma Reither s nemeckou Leukocare a belgickou Univercells. Ide o očkovaciu látku, ktorá využíva oslabený nepatogénny adenovírus ako vektor čiže nosič genetickej informácie. Podobnú technológiu využívajú napríklad vakcíny firiem AstraZeneca alebo Johnson & Johnson.

KK34 Hartford - Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech v nemocnici 14. decembra 2020 v americkom Hartforde.  V Spojených štátoch sa v pondelok začalo očkovanie proti novému druhu koronavírusu. FOTO TASR/AP
A vial of the Pfizer-BioNTech vaccine for COVID-19 sits on a table at Hartford Hospital, Monday, Dec. 14, 2020, in Hartford, Conn. (AP Photo/Jessica Hill)
Neprehliadnite

EÚ rokuje s firmami Pfizer a BioNTech o zdvojnásobení dodávok ich vakcíny

Testovanie na dobrovoľníkoch začalo v Taliansku vlani v lete, v prvej fáze vakcínu dostalo 45 ľudí. Podľa Giuseppeho Ippolita z rímskeho Inštitútu Lazzara Spallanzaniho, kde testovanie prebieha, spustila vakcína u viac ako 92 percent dobrovoľníkov vytváranie protilátok proti Covidu-19. „Ak sa získané dáta potvrdia, budeme mať v nadchádzajúcich mesiacoch bezpečnú a spoľahlivú vakcínu podávanú v jedinej dávke," uviedol vo vyhlásení minister zdravotníctva Roberto Speranza. Šéfka firmy Reither Antonella Folgoriová mieni, že spoločnosť by mohla dodávať ročne až 100 miliónov dávok vakcíny, ktorá pre skladovanie vyžaduje teploty medzi dvoma a ôsmimi stupňami Celzia.

JB 23 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová s ochranným rúškom prichádza na zasadnutie vládneho kabinetu v Berlíne 2. decembra 2020. FOTO TASR/AP 

German Chancellor Angela Merkel arrives for the weekly cabinet meeting of the German government at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, Dec. 2, 2020. (AP Photo/Markus Schreiber, Pool)
Neprehliadnite

Putin s Merkelovou diskutovali o možnej spolupráci pri výrobe vakcín

V krajinách Európskej únie už sa proti Covidu-19 očkuje od sklonku minulého roka, kedy bola schválená vakcína firiem Pfizer / BioNTech. Európska agentúra pre lieky (EMA) môže už v stredu vydať podmienečné povolenie použitia ďalšej vakcíny od amerického výrobcu Moderna. V Británii tento týždeň začalo očkovanie vakcínou vyvinutou v spolupráci Oxfordskej univerzity a firmy AstraZeneca. Celkom Európska komisia uzavrela kontrakty na nákup viac ako miliardy dávok vakcín od šiestich firiem, z ktorých tie od spoločností Moderna, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac zatiaľ nedostali potrebné povolenia na použitie pre verejnosť.