Talianski vedci budú skúmať, či liek používaný ako prevencia rednutia kostí u starších žien môže pomôcť zmierniť príznaky choroby Covid-19. Klinické testy lieku raloxifén schválil taliansky úrad pre kontrolu liečiv a zdravotníci ho začnú na skúšku podávať prvým piatim stovkám pacientov nakazených koronavírusy, informovala dnes agentúra Reuters. Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojom webe v prehľade hodnotených liečiv na Covid-19 raloxifén zmieňuje. Poukazuje na to, že na možné účinky podobných látok upozornili tiež českí vedci.

Raloxifén pomáha predchádzať osteoporóze tak, že sa viaže na estrogénové receptory, čo podľa talianskych odborníkov môže spomaliť aj množenie vírusu SARS-CoV-2 v organizme. „Tlmí replikáciu vírusu, čím spomaľuje zhoršovanie stavu pacientov s miernymi príznakmi, a tiež zmierňuje infekčnosť vďaka tomu, že znižuje vírusovú nálož," opísal možné výhody lieku Marco Allegretto z farmaceutickej spoločnosti Dompé Farmaceutici.

cestujúci letisko test testovanie
Neprehliadnite

USA oficiálne schválili liečbu remdezivirom proti ochoreniu Covid-19

Výskum už v raných fázach pandémie ukázal, že hormón estrogén u žien pred menopauzou môže mať počas ochorenia Covid-19 ochranný účinok. Niektorí vedci predpokladajú, že podobnú ochranu môže poskytnúť aj raloxifén, ktorý sa predpisuje ženám po prechode s nižšou hladinou estrogénu kvôli posilnenie kostí.

Na myšlienku, že úľavu ľuďom nakazeným koronavírusy môže priniesť práve raloxifén, prišli odborníci vďaka počítačovej analýze v rámci projektu Excalate4Cov. Ten používa supervýkonný počítača k preverovanie molekúl známych liečivých látok a snažia sa zistiť, či by niektorá z nich mohla fungovať aj proti koronavírusy. Do júna ich takto experti otestovali 400-tisíc a z nich predbežne pre ďalší výskum vybrali 7-tisíc, informovala už skôr Európska komisia.

WA 7 Oxford - Na snímke dobrovoľníčka počas  prebiehajúcich klinických testov vakcíny proti koronavírusu v Oxforde 7. júla 2020. Vakcína proti koronavírusu vyvinutá Oxfordskou univerzitou a britsko-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca je bezpečná a vytvára imunitu, uviedli v pondelok 20. júla 2020 výskumníci, ktorých citovala agentúra DPA. Prebiehajúcich klinických testov sa zúčastňuje 1077 zdravých dospelých. Doterajšie výsledky ukázali, že vakcína vytvára
Neprehliadnite

AstraZeneca obnovila klinické testy vakcíny po vážnom ochorení jedného z dobrovoľníkov

Látka raloxifén pôsobí na kosti a kardiovaskulárny systém podobne ako pohlavný hormón estrogén. Obsahuje ju liek Evista, ktorý je podľa údajov ŠÚKL v Česku od roku 2004. V roku 2011 sa začal preplácať zo zdravotného poistenia. Ústav zdôrazňuje, že užívanie známych liečiv u pacientov s Covidom-19 je experimentálne a až sa testuje.

ŠÚKL uviedol, že na možnú účinnosť náhrad estrogénu pri liečbe Covidu-19 upozornili aj českí vedci. Skúmali podobnú látku bazedoxifen, ktorá by mohla predstavovať lacnejšiu a dostupnejšiu alternatívu k biologickej liečbe pri pľúcnych komplikáciácha mohla by účinkovať aj proti prenikaniu koronavírusu do buniek a jeho množeniu, zmienil ŠÚKL.