Sčítanie Rómov a kontrola verejných výdavkov z rozpočtu. Keď to navrhovala ľavica, bolo to dobré, keď to navrhnem ja, som rasista. Neustúpime, budem pokračovať,“ bráni sa M. Salvini. Pripomenul podobný návrh na sčítanie Rómov v Miláne, ktorí tam v roku 2012 zverejnili komunálni politici. Podľa denníka Corriere della Sera išlo vtedy o súčasť projektu, ktorý mal pomôcť rodinám s deťmi.
Odporné, odsudzuje ho opozícia
Ochranou rómskych detí v osadách, ktoré rodičia neposielajú do školy, sa v pondelok obhajoval aj M. Salvini. Politik, ktorý svoju predvolebnú kampaň staval okrem iného na protimigračnej politike, v pondelok povedal, že sčítanie má ukázať, „kto a ako tam žije“. „Náš cieľ je zmapovať situáciu v rómskych táboroch,“ uviedol. Po evidencii Rómov by podľa neho úrady v rámci dohôd medzi štátmi vyhostili tých, ktorí nemajú patričné dokumenty.
Opozičné strany ho za to tvrdo kritizovali. „Včera migranti, dnes Rómovia, zajtra pištole všetkým,“ komentoval M. Salviniho plán expremiér Paolo Gentiloni z ľavicovej Demokratickej strany (PD). Maurizio Martina, ktorý dočasne PD vedie, slová ministra vnútra označil za „odporné“. „Ak máme naozaj prikročiť ku sčítaním, začal by som fašistami a rasistov,“ reagoval poslanec PD Matteo Orfini.
M. Salviniho kritizoval podľa agentúry AFP aj hovorca Európskej komisie Alexander Winterstein, ktorý novinárom povedal, že „nemožno deportovať európskych občanov na základe etnických kritérií“.
Predbehol ho Berlusconi
Sčítanie Rómov vykonával v Taliansku už v roku 2008 vtedajší premiér Silvio Berlusconi. Talianske úrady vtedy zbierali aj odtlačky prstov Rómov s odôvodnením, že potrebujú zistiť, kto z nich sa v krajine zdržuje ilegálne. Vyslúžili si tým kritiku od ochrancov ľudských práv v Taliansku aj v zahraničí.
Sčítanie vtedy kritizovali napríklad poslanci Európskeho parlamentu, Európska komisia ale nakoniec akciu označila „za identifikáciu osôb, ktoré nemôžu byť identifikované inak“. Hovorca EK vtedy povedal, že pri sčítaní neboli zbieraná dáta na základe etnického pôvodu a že nie sú porušované európske princípy ochrany ľudských práv.
V roku 2013 ale súd v Ríme rozhodol, že talianska vláda musí zaplatiť talianskym občanom rómskeho pôvodu kompenzácie za to, že boli súčasťou „diskriminačného sčítania a zbierania odtlačkov prstov“. Súd nariadil takisto zničiť osobné dáta získané týmto sčítaním. Podľa odhadov žije v Taliansku asi 120 až 180-tisíc Rómov.