Tretia najväčšia ekonomika eurozóny zažíva tretiu recesiu za posledných šesť rokov. Potrebuje pritom získať peniaze na splácanie obrovského štátneho dlhu, ktorý predstavuje vyše 132 percent HDP.
Vláda tento rok oznámila, že do konca roka ponúkne na predaj štátny podiel päť percent v Eneli. Táto transakcia ani iné privatizácie však nepostupovali tak, ako sa predpokladalo. Minister hospodárstva Pier Carlo Padoan v nedeľu denníku Corriere della Sera povedal, že vláda „si uvedomila, že potrebuje viac času“, aby z predaja podielov v spoločnostiach ako je Enel získala čo najviac.
Samotný Enel, ktorý patrí medzi najzadlženejšie firmy v Európe, sa snaží znížiť dlh prostredníctvom predaja majetku. O jeho kontrolný podiel v Slovenských elektrárňach (SE) má záujem okrem iných aj česká energetická skupina ČEZ.
Bývalý taliansky premiér Mario Monti v roku 2012 stanovil za cieľ privatizovať ročne majetok zodpovedajúci jednému percentu HDP, teda zhruba za 16 miliárd eur. To sa splniť nepodarilo a štát z privatizačných cieľov odvtedy zľavuje. Tento rok bude podľa vlády súčasného premiéra Mattea Renziho predaný majetok zodpovedajúci zhruba 0,28 percenta HDP.
Renzi v rozhovore pre nedeľné vydanie denníka La Repubblica povedal, že ak sa nepodarí nájsť súkromného investora pre problémové oceliarne Ilva, je otvorený „štátnej intervencii“ na záchranu pracovných miest a výroby v juhotalianskom Tarante.
Ilva je podľa Reuters svojou výrobnou kapacitou najväčšou európskou oceliarňou. Od roku 2013 je však v osobitnom režime po tom, čo bola obvinená z toho, že sa jej nepodarilo dodržať ekologické normy.