Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu vyzvala Európsku úniu, aby sa pri navrhovaní nových fiškálnych pravidiel zamerala viac na rast ako na stabilitu. Uviedla pritom, že investície do obrany a pomoci Ukrajine by sa mali vyňať z výpočtov deficitu. Fiškálne pravidlá EÚ boli pozastavené v roku 2020 po vypuknutí pandémie. Na budúci rok sa majú vrátiť s dodatkami, o ktorých teraz vlády rokujú. Taliansko sa snaží presadiť, aby boli čo najmiernejšie.
„Nové pravidlá musia určite smerovať k znižovaniu verejného dlhu, ale postupným a udržateľným spôsobom, pretože len tak môžu byť dôveryhodné a vynútiteľné a prekonať chyby z minulosti," povedala Meloniová v Senáte, hornej komore talianskeho parlamentu. To kontrastuje s postojom fiškálne disciplinovaných krajín severnej Európy na čele s Nemeckom, ktorého minister financií Christian Lindner minulý týždeň povedal, že blok by mal byť „ambicióznejší" pri znižovaní dlhu a mal by zastaviť expanzívnu politiku.
Meloniovej pravicová vláda predstavila tento mesiac návrh rozpočtu na rok 2024. Zahŕňa aj dodatočné pôžičky zhruba za 16 miliárd eur, napriek obavám trhu z verejného dlhu Talianska, ktorý zodpovedá približne 140 percentám hrubého domáceho produktu a je druhý najvyšší v eurozóne. Rozpočet počíta so zvýšením fiškálneho deficitu v budúcom roku na 4,3 percenta HDP z očakávaných 3,6 percenta HDP v tomto roku.
Meloniová pred samitom v Bruseli koncom týždňa povedala, že jej „nedáva zmysel", keď EÚ na jednej strane nalieha na členské štáty, aby viac investovali do obrany a poskytli Kyjevu vojenskú pomoc po minuloročnej ruskej invázii, a zároveň aby zahrnuli tieto výdavky do rozpočtového deficitu. „Z tohto dôvodu budeme naďalej obhajovať, aby sa tieto položky úplne alebo čiastočne vyňali z výpočtov deficitu v pomere k HDP," dodala.