Talianska pravicová koalícia vedená stranou Bratia Talianska (FdI) má v parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať 25. septembra, našliapnuté na presvedčivé víťazstvo. Vyplýva to z posledného prieskumu, ktorý sa mohol uskutočniť pred začiatkom volebného moratória, píše Bloomberg.
Z prieskumu takisto vyplýva, že blok troch strán, ktorý okrem Bratov tvorí Liga (LSP) a Forza Italia, má pred stredoľavou koalíciou vedenou Demokratickou stranou Enrica Lettu až dvadsaťpercentný náskok, ktorý by mu vzhľadom na zložitosť talianskeho volebného systému zaručil dvojtretinovú väčšinu kresiel v oboch komorách parlamentu, čo stačí na zmenu ústavy.
Rómeo a Júlia
Predsedníčka FdI Giorgia Meloniová a vodca Ligy Matteo Salvini, krajne pravicoví protagonisti koalície, ktorá má vykročené k presvedčivému víťazstvu v septembrových voľbách, si na sicílskom pobreží zapózovali vo vrúcnom objatí, aby aj takto svojim voličom ukázali, aké pevné je ich spojenectvo. „Fotografia je najlepšou odpoveďou na výmysly ľavice o údajných rozporoch,“ povedala šéfka FdI, ktorá by sa mohla stať premiérkou a ktorá v minulosti svoj vzťah so Salvinim prirovnala k vzťahu Rómea a Júlie, napísal denník The Guardian.
Len niekoľko dní nato sa však medzi ňou a Salvinim, ktorý stojí na čele pravicovej strany Liga (LSP), začali objavovať trhliny. Tie boli dobre viditeľné aj na konferencii v meste Cernobbio, kde sa dvojica nezhodla na jednej z najdôležitejších otázok týchto dní, ktorou je uvalenie sankcií na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu.
Lasciamo alla sinistra divisioni, rabbia e polemiche. Uniti si vince 🇮🇹 pic.twitter.com/pAHLtJU1Tw
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) August 29, 2022
Európa na kolenách
Napriek tomu, že Bratia Talianska aj Liga ruskú vojnu odsúdili, Salvini, ktorý kedysi na ruského prezidenta Vladimira Putina spieval ódy, a v roku 2017 dokonca s Putinovou stranou Jednotné Rusko podpísal dohodu o spolupráci, sa nechal počuť, že sankcie nie sú účinné a len „zrazia Taliansko a Európu na kolená“. Meloniová s ním nesúhlasila a povedala, že sankcie fungujú, pričom argumentovala spomalením rastu ruského HDP. Líderka Bratov Talianska je od začiatku konfliktu rozhodnou zástankyňou vyzbrojovania Ukrajiny a medzinárodné spoločenstvo opakovane presviedča o svojich proeurópskych a proatlantických postojoch.
Jej súčasné postoje sú v príkrom rozpore s kritikou, ktorej podrobila sankcie uvalené na Rusko v roku 2014 po tom, čo anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Meloniová o týchto sankciách vyhlásila, že „zmasakrovali“ talianske podniky. Podľa Guardianu ide o pomerne prekvapujúci názorový posun u líderky strany, ktorej voliči sú väčšinou proti najnovšiemu balíku protiruských sankcií, ktoré sú aj podľa viac ako polovice Talianov hlavnou príčinou prudkého zvyšovania životných nákladov.
Vietor v plachtách
Napriek tomu však Meloniová chytila vietor do plachiet a jej strana, ktorá má neofašistické korene, vedie v prieskumoch, a to vďaka svojej schopnosti osloviť voličov a zároveň upokojovať medzinárodných pozorovateľov. „Pomaly, ale isto pochopila, že by to mohla dokázať a skončiť ako predsedníčka vlády,“ povedala o Meloniovej profesorka politológie Bolonskej univerzity Sofia Venturová. „nechce vystrašiť verejnú mienku a vie, že stáť na čele krajiny znamená byť stopercentne proatlantický a proeurópsky,“ dodala. Na druhej strane Salvini sa usiluje vdýchnuť nový život Lige, ktorej preferencie klesli na približne 12 percent.
V auguste 2019 sa Liga tešila takmer štyridsaťpercentnej podpore, ale jej preferencie začali klesať po tom čo Salvini po neúspešnom pokuse vyvolať predčasné voľby, ktoré ho mali vyniesť do premiérskeho kresla, povalil koaličnú vládu s populistickým Hnutím piatich hviezd. „Salvini vidí, že mu podpora uniká pomedzi prsty, takže je jasné, že hrá inú hru,“ zhodnotila situáciu Venturová.
Tretím členom koalície je strana Forza Italia trojnásobného premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý sa takisto môže pochváliť dobrými vzťahmi s Putinovým Ruskom.
Všetci za jedného
Ako koalícia sa všetci traja zaviazali pokračovať v podpore Ukrajiny a stáť neochvejne po boku Európskej únie a NATO. Bývalý námestník ministra ekonomického rozvoja Michele Garaci, ktorý má blízko k Lige, je presvedčený, že to tak zostane, aj keď budú vládnuť, hoci k určitej zmene môže dôjsť v ich postoji k protiruským sankciám.
„Medzi Meloniovou a Salvinim naozaj nie je veľký rozdiel – obaja odsúdili vojnu na Ukrajine a obaja sú nacionalisti, ktorých prioritou je blaho Talianska. Obaja si takisto želajú sankcie, ktoré zabezpečia ukončenie vojny, čo je hlavný cieľ. Veľa nejasností vládne okolo toho, či sú sankcie účinné. Salvini pomaly prichádza na to, že nie sú, zatiaľ čo Meloniová to zrejme ešte nepochopila,“ povedal Garaci s tým, že po volebnej kampani budú obaja musieť dôkladne vyhodnotiť ich účinok a rozhodnúť sa, či od nich odstúpiť, alebo sa ich pokúsiť zmeniť.
Vzťahy boli výborné
Pred vojnou udržiavalo Taliansko s Ruskom intenzívne ekonomické a kultúrne vzťahy, ktoré podporovali frakcie jednotlivých strán naprieč celým politickým spektrom. Ešte aj v súčasnosti niektoré z nich obhajujú Putina. Hnutie piatich hviezd, ktoré v júli zapríčinilo pád vlády Maria Draghiho, síce vojnu odsúdilo, ale je zásadne proti posielaniu zbraní na Ukrajinu a zvyšovaniu výdavkov na zbrojenie.
„Taliansko-ruské vzťahy prešli určitým vývojom a od februára sa postoj Talianska zmenil, a to naozaj jednoznačne,“ povedala odborníčka na ruské dejiny a politiku Carolina De Stefanová. „Už niet cesty späť a ja nevidím možnosť, že by sa Taliansko vydalo opačným smerom ako Európa,“ dodala.