Zabavený tramadol býva označovaný ako „droga bojovníka“. Kto ju užije, prestane vnímať strach, bolesť, hlad, nemá zábrany a nepociťuje únavu. Z týchto dôvodov IS už nejakú dobu ovláda jeho pašovanie a distribúciu, napísal denník La Repubblica.
Kontajner, v ktorom boli tablety objavené, doputoval do juhotalianskeho prístavu z Indie a smeroval do Líbye, odkiaľ ich IS zrejme plánoval rozpredať na územiach, ktoré drží pod kontrolou, uviedla ďalej La Repubblica.
Predaj drog „riadil priamo Islamský štát a jeho prostredníctvom chcel financovať teroristickú činnosť, ktorú plánoval IS vykonávať po celom svete,“ povedal vrchný prokurátor Federico Cafiero De Raho.
„Časťou tohto nelegálneho zisku chcel (IS) financovať extrémistické skupiny v Líbyi, Sýrii a v Iraku,“ dodal.
Drogu našli aj v úkryte teroristov
Pilulky tramadolu boli nájdené aj v úkryte Salaha Abdeslama a ostatných teroristov, ktorí v novembri 2015 zabili v parížskom klube Bataclan 130 ľudí. Stopy rovnakej látky mal v krvi aj útočník, ktorý v tuniskom turistickom letovisku v Súse v júli 2015 zastrelil 38 ľudí, pripomenul denník La Repubblica.
Podľa niektorých zdrojov tramadol používa aj nigérijská islamistická skupina Boko Haram pri výcviku detských vojakov. Na strategické zásoby IS tohto syntetického opiátu narazili pri bojoch v Sýrii arabsko-kurdské milície, napísal ďalej denník.
„Prístavom Gioia Tauro prechádza všetko možné a nemôže sa čudovať, keď narazíme aj na zásielky podobných látok,“ uviedol prokurátor Gaetano Paci.
Dodáva, že jedno znepokojujúce zistenie sa aj napriek tomu objavilo: prístaviskom Gioia Tauro neprejde nič bez súhlasu „klanu“, ktorý prekladisko z valnej časti kontroluje. „Už nejakú dobu vieme o tom, že (kalábrijská mafia) 'Ndrangheta' udržiava styky s blízkovýchodnými organizáciami,“ dodáva G. Paci.
Podobná zásielka bola vlani zadržaná v Grécku, o niečo väčšia potom tento rok v máji v janovskom prístave.