Talianska prokuratúra uskutočnila razie v kanceláriách ratingových agentúr Moody's a Standard & Poor's (S&P), pričom zhabala niektoré dokumenty. Dôvodom boli údajne "neobvyklé" výkyvy cien akcií. Informoval o tom Carlo Maria Capistro, prokurátor v juhotalianskom meste Trani, ktorý vyšetrovanie vedie.

,,Cieľom je zistiť, či tieto agentúry dodržiavali pravidlá, ktoré platia v Taliansku," povedal Capistro. Dokumenty podľa neho zhabala prokuratúra agentúram v ich milánskych kanceláriách už v stredu a dodal, že zároveň požiadali taliansky úrad pre dohľad nad finančným trhom Consob, aby prokuratúre poskytol dokumenty o registrácii agentúr v Taliansku.

Consob sa k vyšetrovaniu nevyjadril, ale už minulý mesiac vyzval agentúry, aby nezverejňovali svoje správy v čase obchodovania na burze.

Prokuratúra v Trani začala agentúry vyšetrovať potom, ako sa na ňu obrátili dve spotrebiteľské organizácie. Tie podali sťažnosti ohľadne negatívneho vplyvu komentárov ratingových agentúr o Taliansku na akcie na milánskej burze.

Jedna sťažnosť sa týkala májovej správy Moody's, v ktorej agentúra varuje pred možným vplyvom gréckej krízy na talianske banky. Druhá sťažnosť sa týka varovania S&P, že pre vysoký dlh Talianska nevylučuje zníženie ratingu krajiny. Vyšetrovaní sú traja analytici z S&P a jeden z Moody's.

Prokuratúra okrem toho zisťuje, či nedošlo k spáchaniu trestného činu v dôsledku výpredaja talianskych aktív 8. a 11. júla potom, ako sa začali šíriť informácie, že Taliansko bude ďalšou obeťou dlhovej krízy eurozóny. Jedna zo spotrebiteľských skupín informovala, že cieľom vyšetrovania je zistiť, či za prudkým poklesom cien na burze nie sú "plány hedžových fondov a iných hráčov na trhu a či negatívne komentáre agentúr nie sú súčasťou týchto plánov".

S&P oznámila, že podľa nej je razia neopodstatnená. Obe agentúry sú však ochotné s úradmi spolupracovať. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Foto na titulke -Flickr