Británia podľa R. Sunaka urobí čokoľvek, čo bude potrebné, aby dokázala čeliť dopadom koronavírusu na zdravie obyvateľov aj hospodárstva. Britskému štátnemu zdravotníctvu minister prisľúbil mimoriadnu pomoc päť miliárd libier a povedal, že ak to bude potrebné, uvoľní vláda ešte dodatočné financie.

Podľa R. Sunaka je možné, že v jednej chvíli nebude môcť pracovať až pätina britskej pracovnej sily. Sľúbil preto aj mimoriadny balíček v hodnote siedmich miliárd libier na podporu zamestnancov a malých a stredných firiem.

Vláda chce zabezpečiť nemocenské poistenie od prvého dňa všetkým, ktorí nebudú schopní pracovať, či už to bude kvôli chorobe alebo kvôli pobytu v karanténe. Vláda tiež umožnila firmám a živnostníkom odložiť platenie niektorých daní.

Malým podnikom potom na nasledujúci fiškálny rok, ktorý začína v apríli, odpúšťa majetkovú daň a zriadila mimoriadny fond, z ktorého budú môcť tieto firmy čerpať pôžičky v prípade núdze. R. Sunak uviedol, že vláda veľmi úzko spolupracuje s britskou centrálnou bankou.

Tá dnes kvôli koronavírusu nečakane znížila základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 0,25 percenta. Sadzba je tak späť na minime, kde bola tesne po hlasovaní o brexite v roku 2016 a je dokonca nižšie, než bola za globálnej finančnej krízy pred viac ako desiatimi rokmi.

Opatrenia robí aj Taliansko

Ešte minulý týždeň talianska vláda hovorila o finančnom balíku za 7,5 miliardy eur. V súvislosti s vyhlásením celoštátnej karantény a dopadom, aký to bude mať na ekonomiku, sa ale vláda finančnú pomoc rozhodla výrazne zvýšiť.

Kabinet predpokladá, že ekonomika tento rok zaznamená citeľný pokles. Financie by mali pomôcť utlmiť ekonomické dopady nákazy. Talianska vláda v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu zaviedla od utorka karanténu pre celú krajinu.

Ľudia by okrem cestovania mali obmedziť aj pohyb na verejnosti, zatvorená sú kiná, divadlá a zrušené boli všetky športové podujatia. Až do 3. apríla bolo predĺžené rozhodnutie uzavrieť v celom Taliansku školy. Premiér G. Conte dnes upozornil, že všetky reštrikcie môžu byť ešte sprísnené.

Zatvoria aj obchody

Lombardia, ktorá je na severe krajiny a ktorá je v Taliansku najviac zasiahnutým regiónom, totiž požiadala, aby boli v oblasti uzavreté aj všetky obchody a pozastavená verejná doprava.

Aby uľavila rodinám a firmám od vplyvov koronavírusu, plánuje krajina prerušiť splátky hypoték, menších úverov a revolvingových pôžičiek, ktoré spoločnosti používajú, aby mali dostatok likvidity. Tieto opatrenia už v utorok v rozhlasovej stanici Radio Anch'io avizovala námestníčka talianskeho ministra hospodárstva Laura Castelliová.

V Taliansku by k takémuto kroku nepristúpili prvýkrát. Splátkové prázdniny už platili pre rodiny a niektoré menšie firmy v období finančnej krízy. Dlh splatili, až keď kríza odznela, poznamenal server BBC.

„Veľmi sme naliehali na bankový systém, aby nám pomohol, ako to len ide, a ten s nami plne spolupracuje,“ uviedla L. Castelliová. Podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) ale môže úľava poskytnutá jednotlivcom a firmám zaťažiť taliansky bankový systém, ktorý je už teraz dosť krehký.

Vírus zvyšuje deficit

Novo prijaté opatrenia podľa predpokladov zvýšia deficit talianskych verejných financií až k trom percentám hrubého domáceho produktu (HDP), čo je strop stanovený pravidlami Európskej únie. Rím je ale s Bruselom v kontakte a rokuje dočasnú úľavu z pravidiel.

Taliansky minister financií Roberto Gualtieri dnes varoval, že ekonomika by tento rok mohla zaznamenať výrazný prepad. Ešte minulý týždeň predpokladal, že deficit verejných financií bude tento rok činiť 2,5 percenta HDP, novinárom ale dnes nový vládny odhad oznámiť odmietol.

Prieskum verejnej mienky podľa agentúry IXE ukázal, že 89 percent Talianov drakonickým opatrenia schváli. Sedemdesiatosem percent uviedlo, že by podporilo ešte prísnejšie kroky, a to napriek tomu, že 76 percent si zároveň myslí, že tie súčasné budú mať vážny dopad na ekonomiku.

Taliansko registruje minimálne 631 úmrtí v súvislosti s koronavírusy. Počet potvrdených prípadov infekcie vzrástol na 10 149.