Hongkong zažíva mohutný odlev talentov, keď túto osobitnú administratívnu oblasť Číny opúšťajú stovky, ba možno tisíce cudzincov pracujúcich v lukaratívnom finančnom sektore. Tí už nie sú ochotní znášať mimoriadne prísne protiepidemické opatrenia. Hongkongu tak hrozí, že príde o pozíciu jedného z najväčších svetových finančných centier, informovala agentúra Reuters.
Tri týždne v hoteli si platia sami
„Hotelová karanténa neuveriteľne sťažuje cestovanie, a práve to bolo jedno z lákadiel Hongkongu. Mala som to blízko domov a k rodičom. Ale to sa pri hotelovej karanténe s deťmi nedá,“ povedala, Austrálčanka Tania Sibreeová, ktorá v Hongkongu posledných päť rokov pracovala ako finančná poradkyňa. Všetci si mysleli, že tie obmedzenia zrušia, že sa to zlepší a nebude to trvať tak dlho,“ dodala.
Pravidlá pre vstup do mesta sú veľmi prísne
Hongkong, ktorý má približne 7,4 milióna zaznamenal doposiaľ len zhruba 13-tisíc prípadov infekcie koronavírusom, čo je oveľa menej ako vo väčšine svetových miest. Tamojšie úrady sa však pridŕžajú politiky nulovej tolerancie covidu, ktorú presadzuje Peking, namiesto toho, aby sa životu s vírusom pokúsili prispôsobiť.
V Hongkongu už dva roky platia prísne koronavírusové pravidlá izolácie a mesto minulý rok zaviedlo jedny z najstriktnejších nariadení pre vstup na svete. Do Hongkongu sa v podstate môžu zo zahraničia vracať len jeho obyvatelia, pre ostatných, ktorí tam prichádzajú z väčšiny krajín, platí povinná hotelová karanténa bez ohľadu na to, koľkokrát boli zaočkovaní. Trojtýždňový pobyt v hoteli si navyše musia platiť sami.